Cime 2 kvartál 2024

Správa železnic má územní rozhodnutí pro rekonstrukci nádraží Praha-Smíchov

Praha 1. února (ČTK) - Připravovaná modernizace nádraží na pražském Smíchově pokročila do další fáze. Správa železnic nyní získala pravomocnou změnu územního rozhodnutí na rekonstrukci železniční stanice. Organizace tak chce ještě v prvním čtvrtletí tohoto roku požádat o stavební povolení a připravovat tendr na zhotovitele. Správa to uvedla dnes na twitteru. Nádraží by se v budoucnu mělo stát součástí dopravního terminálu.

Správa železnic chystá kompletní přestavbu nádraží spolu s pražským magistrátem, který zde připravuje nový dopravní terminál. Železniční část projektu zahrnuje kompletní rekonstrukci stanice. V plánu je rekonstrukce nádražní budovy včetně odbavovací haly, dále nástupišť, podchodů, technologických zařízení či železničního spodku i svršku. Stanice včetně nástupišť by měla být kompletně zastřešená.

Celé nádraží a jeho okolí by v následujících letech měly čekat další proměny, které připravuje hlavního město. Na střeše budovy má vzniknout autobusový terminál, v plánu je P+R parkovací dům pro 1000 aut a nová lávka přes železnici, která má spojit Smíchov, Radlice a novou čtvrť Smíchov City, vznikající mezi nádražím a ulicí Na Knížecí.

Předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) v minulosti plánovala, že by se do přeměněného areálu nádraží mohly přesunout sídla Správy železnic, Ředitelství silnic a dálnic, ministerstva dopravy a Českých drah. Současné vedení ministerstva dopravy se zatím k tomuto projektu nevyjádřilo.