husqvarna

Správa železnic hledá projektanta na vysokorychlostní trať přes Vysočinu

Jihlava/Praha 7. února (ČTK) - Správa železnic začíná vybírat zhotovitele dokumentace potřebné pro povolení záměru stavět vysokorychlostní trať přes Vysočinu a pro posouzení vlivu na životní prostředí. Jde o úsek trati měřící přes 90 kilometrů ze Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku do Velké Bíteše na Žďársku, se sjezdem v Jihlavě. Podle zveřejněných údajů to je zakázka s předpokládanou cenou 690 milionů korun bez DPH. Nabídky je možné podávat do 11. dubna.

Přes Vysočinu povede vysokorychlostní trať mezi Prahou a Brnem. "Zajistí lepší a rychlejší dostupnost Jihlavy a posílí kapacitu spojení mezi Brnem a Prahou. Město získá díky výstavbě lepší spojení s okolními sídly včetně Třebíče nebo Havlíčkova Brodu," uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Na Vysočině projekt zahrnuje novostavbu trati Světlá nad Sázavou – Velká Bíteš, přestavbu železničního uzlu Jihlava a modernizaci nynější trati z Velkého Meziříčí do Kozlova, respektive stanice Křižanov. Všechny tři části budou posuzované v procesu EIA samostatně, uvedla Správa železnic.

Kvůli přivedení vysokorychlostní tratě do Jihlavy bude potřeba rozšířit železniční stanici Jihlava - město o další nástupiště a spojovací koleje. "Jsou navrhovány přímé spoje z centra Jihlavy do Prahy s jízdní dobou okolo 50 minut a do Brna s jízdní dobou přibližně 40 minut," uvedl mluvčí.

Druhým místem, kde bude možné nastoupit na vysokorychlostní vlak, bude jihlavský terminál přímo na nové trati. Je navržený u sjezdu z dálnice D1, na jejím 112. kilometru. "Aktuálně byly odevzdány soutěžní návrhy na architektonickou podobu terminálu, hodnotící komise zasedne už tento měsíc," uvedl Gavenda. Doplnil, že tento terminál je samostatnou zakázkou.

Vysokorychlostní trať mezi Prahou a Brnem by podle lednových informací Správy železnic měla být uvedená do provozu kolem roku 2034. Na nové železnici budou kromě nejrychlejších expresů s rychlostí 320 kilometrů v hodině jezdit také další vlaky, které obslouží menší města po trase. Umožní to propojení vysokorychlostní a současné železnice.