Komatsu potřebu bagr

Správa železnic chystá za 142 mil. Kč rekonstrukci trati z Litoměřic do Ústí n/L

Praha 13. června (ČTK) - Železniční trať mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem-Střekovem čeká rekonstrukce. Součástí bude například změna trakční soustavy, vybudování nových nástupišť ve všech stanicích v úseku, protihlukových stěn nebo zabezpečovacího systému ETCS. Práce, pro něž nyní Správa železnic hledá zhotovitele, budou stát kolem 142 milionů korun. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí správy Nela Friebová. Stavba bude trvat skoro čtyři roky, provoz bude zachován.

"Hlavním cílem je rekonstrukce dvoukolejné elektrifikované tratě v úseku Litoměřice dolní nádraží – Ústí nad Labem-Střekov pro současné a výhledové potřeby osobní a nákladní dopravy, konverze na střídavou trakční napájecí soustavu a implementace ETCS," sdělila Friebová.

Správa dále plánuje ve všech zahrnutých stanicích a zastávkách v úseku vybudovat nová nástupiště včetně zřízení bezbariérových přístupů. Stanice Sebuzín pak vyhradí pouze pro řízení sledu vlaků a přejmenuje ji na Sebuzín-Církvice. Cestujícím pak bude sloužit nová zastávka Sebuzín umístěná blíže centru obce.

Ve stanici Velké Žernoseky přibude nový podchod, novinkou pak bude nová zastávka Žernoseky obec. Na trati pak projekt počítá se stavbou protihlukových stěn, nového informačního a kamerového systému. Zrekonstruovány by pak měly být vybrané přejezdy, opěrné zdi a kolem 30 mostů.

Celá stavba by měla trvat asi 46 měsíců. Správa železnic podle Friebové počítá během stavby s omezením provozu na jedné koleji, provoz by tak měl být zachován. "Přesné omezení bude známé až po zpracování návrhu postupu výstavby v rámci projektové dokumentace," dodala mluvčí.