Komatsu potřebu bagr

Správa železnic chystá rekonstrukci budovy nádraží v Ostravě-Vítkovicích

Ostrava (ČTK) - Správa železnic (SŽ) vypsala tendr na rekonstrukci budovy nádraží v Ostravě-Vítkovicích. Cílem je komplexní obnova budovy a nové uspořádání vnitřních dispozic s důrazem na komerční využití. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je přes 340 milionů korun, celkové investiční náklady převýší 400 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Zahájení stavby se předpokládá příští rok v dubnu, dokončení za dva roky. "Součástí prací bude také rozsáhlá renovace obvodového pláště, skládajícího se z tzv. boletických panelů. Plánuje se i vylepšení přednádražního prostoru," uvedl Gavenda.

Nádraží je na takzvané Polanecké spojce, která spojuje ostravská nádraží Svinov a Kunčice. Budova byla postavena v 60. letech minulého století v takzvaném bruselském stylu, jde o vrcholné dílo architekta Josefa Dandy. Pro potřeby současné železnice je ale budova předimenzovaná a léta chátrá. V roce 2020 ministerstvo kultury prohlásilo výpravní budovu za kulturní památku.

"Rekonstrukce výrazně zvýší komfort pro cestující a zároveň vytvoří nové prostory pro komerční využití. Zaměříme se na exteriér i interiér budovy. Okna a obvodový plášť se vymění, využijí se moderní a esteticky odpovídající materiály," uvedl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

Budova se bude zateplovat zevnitř, aby se nenarušily fasádní plochy s původním obkladem. "Renovace interiéru budovy proběhne v souladu s požadavky památkářů, zachovají se stávající materiály a umělecká výzdoba," uvedl mluvčí.

V přízemí opravené budovy budou kanceláře a pokladny dopravců, infostánek města Ostravy, sociální zázemí pro zaměstnance a technologické prostory. "Bude zde také nová čekárna pro cestující. V dalších dvou nadzemních podlažích vzniknou prostory pro obchod a služby a kanceláře. Bezbariérový přístup na nástupiště zajistí výtah, nádraží dostane nový orientační a informační systém," uvedl Gavenda. U nádraží vzniknou parkovací plochy pro auta a stojany na kola včetně nabíjecích stanic.

Mluvčí doplnil, že modernizace čeká také samotnou vlakovou stanici a příslušné úseky železniční trati. "Zahájení této investice se plánuje na druhou polovinu roku 2026 s dokončením v roce 2029," uvedl Gavenda.