Mercedes

Správa železnic chce v příštím roce zvýšit investice na 31,2 mld.

Praha 11. prosince (ČTK) - Správa železnic plánuje v příštím roce proinvestovat 31,2 miliardy korun, což je o 1,5 miliardy více než letos. V příštím roce vypíše například zakázky na rekonstrukci vnitřní části Fantovy budovy v Praze, smíchovského nádraží nebo na dva úseky trati na pražské letiště. V příštích letech by navíc investice měly dál stoupat. Uvedla to dnes Správa železnic. Celkem bude v příštím roce hospodařit s 53 miliardami korun.

Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda hodnotí plány na příští stavební sezonu optimisticky. "Probíhá celá řada velkých investičních akcí, jejichž realizace bude pokračovat i v příštím roce, další významné stavby, které jsou aktuálně v závěrečných fázích projektové přípravy, budeme vypisovat v nejbližším období," uvedl.

V příštím roce by měly být dokončeny například rekonstrukce přerovského nádraží, dále rekonstrukce tratí Beroun-Králův Dvůr, Křižanov-Sklené nad Oslavou nebo Uničov-Olomouc. Správa zároveň plánuje zahájení řady velkých zakázek. Je mezi nimi například rekonstrukce nádraží na pražském Smíchově, opravy interiérů historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží, nebo dva úseky připravované trati mezi Prahou a Kladnem, konkrétně úseky Kladno-Ostrovec a další z pražských Bubnů na Výstaviště. Začít by měla také rekonstrukce vsetínské stanice, výpravních budov v Táboře, Chebu či Bílině a opravy a modernizace řady tratí.

Letošní stavební sezonu podle Svobody příliš nezpomalila ani koronavirová krize. Správa železnic proinvestovala 29,79 miliardy korun, dalších 12 miliard pak vynaložila na opravy a údržbu. Z velkých staveb začala například přestavba úseku Mstětice-Praha Vysočany za 5,4 miliardy korun, dále modernizace pardubického železničního uzlu s náklady 6,35 miliardy korun a na Brněnsku elektrizace trati z Brna do Zastávky u Brna. Pokračovala také modernizace čtvrtého koridoru nebo trati Český Těšín-Dětmarovice. Z dokončených staveb patří k největším například rekonstrukce Negrelliho viaduktu v Praze nebo zabezpečovacího zařízení na brněnském hlavním nádraží.