Správa zahájila poslední část přípravy trati z Ruzyně k letišti

Praha 23. dubna (ČTK) - Správa železnic zahájila poslední část projektové přípravy k nové trati mezi pražskou Ruzyní a Letištěm Václava Havla. Vypsala tendr s odhadovanou cenou 119 milionů korun na zpracování dokumentace pro stavební povolení, jejíž součástí bude i digitální model stavby (BIM). Samotná stavba dvoukolejného úseku by měla začít za tři roky. Dnes o tom informovala Správa železnic. Připravovaná novostavba je součástí chystané trati mezi Prahou, letištěm a Kladnem, po které by se mělo začít jezdit v roce 2028.

Součástí úseku bude mimo jiné zastávka Praha-Dlouhá Míle v blízkosti přistávací dráhy letiště, nákupního centra Šestka a Pražského okruhu. V budoucnosti by zde měl vzniknout také dopravní uzel s možností přestupu na městskou a příměstskou autobusovou dopravu a výhledově i na tramvaje. U zastávky vznikne také záchytné parkoviště P+ R, které by po rozšíření mělo mít kapacitu až 2000 parkovacích míst. Na východní a severní straně nad zastávkou se vybuduje také autobusový terminál. Podobu železniční zastávky ještě čeká architektonická revize v chystané dokumentaci pro stavební povolení.

Správa železnic v minulých dnech zahájila tendr také na dokumentaci pro stavební povolení železniční stanice na pražském letišti. Její odhadovaná cena je kolem 100 milionů korun. Stavba by měla začít také za tři roky.

Modernizace trati Praha - Kladno s připojením pražského letiště je rozdělena na osm úseků. V současnosti je z nich dokončený jediný, a to Negrelliho viadukt. U několika dalších úseků připravuje správa tendry na zhotovitele staveb. Jako první by měla letos v listopadu začít rekonstrukce trati z Kladna do Kladna-Ostrovce. Celá trať by podle odhadů měla stát kolem 40 miliard korun.