Cime 3 kvartal 2024

Spory kolem H-Systemu se táhnou od konce 90. let

Praha 29. března (ČTK) - Výběr informací souvisejících se zkrachovalou stavební společností H-System (družstvo Svatopluk musí správci H-Systemu zaplatit 18,2 milionu jako nájemné za užívání bytových domů v Horoměřicích; rozsudek není pravomocný):

- Spor kolem domů v Horoměřicích u Prahy, které dostavěla část klientů H-Systemu, patří k posledním dozvukům kauzy, která se táhne od konce 90. let. Po krachu společnosti, která slibovala cenově dostupné domky, část podvedených klientů založila v říjnu 1997 družstvo Svatopluk, které svépomocí dokončilo nemovitosti v Horoměřicích u Prahy.

- Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil, jeho nástupce Josef Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Z výtěžku měli být uspokojeni všichni klienti firmy, tedy i ti, kteří H-Systemu zaplatili a po krachu nezískali ani hrubou stavbu ani pozemek. Členové družstva vedli s Monsportem od roku 2000 soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli.

- Pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy, zlom ovšem přinesl koncem července 2018 rozsudek Nejvyššího soudu. Družstvo podle něj pokračovalo ve stavbě na pozemcích H-Systemu a v podstatě tak investovalo do cizího majetku. Podle NS šlo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu, ale jen předběžnou domluvu s tehdejším konkurzním správcem o dostavbě a následném prodeji za pevně stanovenou cenu.

- V létě 2018 Nejvyšší soud rozhodl, že lidé mají vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích. Bytové družstvo Svatopluk se následně obrátilo na Ústavní soud (ÚS), který nejprve v srpnu 2018 odložil nucené stěhování. V roce 2019 ale ústavní soudci stížnost družstva proti verdiktu NS odmítli. Poté se začal chystat prodej domů, pro zjednodušení úředně rozdělených na jednotlivé bytové jednotky.

- Věřitelský výbor v září 2020 schválil prvních deset znaleckých posudků, které určily prodejní cenu bytů. Současným uživatelům těchto deseti bytů se prodejní cena při případném odkupu sníží v průměru zhruba o 15 procent, což představuje výši investice, uvedl výbor. V prosinci poté začal prodej 60 bytových jednotek, inzeráty byly bez cen, o podrobnosti musel zájemce požádat e-mailem. Termín pro podání nabídek na odkup těchto bytů vypršel loni 20. ledna. Nabídku podalo 56 z 60 současných uživatelů bytů, čtyři uživatelé konkurzní správkyni napsali, že o byt nemají zájem a vyklidí ho.

- Šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel loni v lednu ČTK řekl, že všech 56 zájemců podalo ve výběrovém řízení nejvýhodnější nabídku a mohou byty odkoupit. Zbylé čtyři byty se budou dražit znovu, opět za cenu určenou znaleckým posudkem.

- Soud dnes nepravomocně rozhodl, že družstvo Svatopluk má zaplatit konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi 18,2 milionu korun s úroky za nájemné bytových domů v Horoměřicích. Monsport družstvo žaloval o zaplacení 22 milionů korun za nájemné za byty a pozemky. Soud už mu loni na podzim nepravomocně přiznal milion korun za pozemky pod řadovými domy. Za nájemné osmi domů, v nichž je zhruba 60 bytů, kterých se dnešní jednání týkalo, požadoval Monsport asi 21 milionů korun. Podle dnešního rozsudku musí družstvo Monsportovi nahradit i náklady řízení.

- Verdikt Nejvyššího soudu, podle kterého jsou mimo jiné neplatné nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli, v roce 2018 kritizovali vrcholní politici včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády v souvislosti s případem mluvil o nespravedlnosti, po setkání s členy družstva pak řekl, že případem se bude zabývat vláda. Prezident, který v září 2018 u ÚS podpořil podání družstva Svatopluk, prohlásil, že rozsudek NS vyvolává spolu s dalšími verdikty vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Zemana za jeho slova kritizoval soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka, který se kauzou zabýval. Poukázal na roli bývalého Zemanova poradce Miroslava Šloufa a na jeho propojení s H-Systemem.

- Politici se kauzou a možným odškodněním klientů zabývali i později, v srpnu 2019 ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) oznámila, že nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné odškodnění vyřešit. Premiérovi Babišovi proto doporučila možnost mimořádného opatření vlády. Předseda vlády to ale odmítl s tím, že nechce lidi odškodňovat ze státního rozpočtu. Místo toho chtěl podpořit změnu zákona, který by umožnil pro klienty použít prostředky získané prodejem majetku lidí, kteří je podvedli.

- Peníze z prodeje bytů v Horoměřicích mají sloužit k uspokojení věřitelů. Podle loňských informací největší, zhruba miliardovou pohledávku drží firma Gomanold s kyperským majitelem. Společnost se zaměřuje na odkup a vymáhání pohledávek. Druhým největším věřitelem je družstvo Svatopluk.

- Společnost H-System vznikla v listopadu 1993 a klienty přilákala sliby dostupného bydlení u Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Konkurz byl na firmu vyhlášen v listopadu 1998. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování H-Systemu odpykal 12 let vězení; propuštěn byl v roce 2016. Spolu s ním byli odsouzeni k podmíněným trestům i dva představitelé družstva Svatopluk Ivan Král a Pavel Středa, a to pro poškozování věřitele. Letos v lednu Obvodní soud pro Prahu 2 zabral areál v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil Smetkovi. Podle žalobce nemovitost byla obstavená policií a měla připadnout poškozeným klientům vytunelovaného H-Systemu. Rozhodnutí není pravomocné, současný vlastník se proti verdiktu odvolal.