Spolu a PirSTAN chtějí upravit nový stavební zákon nebo řešit bytovou situaci
Praha 8. listopadu (ČTK) - Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN) plánuje upravit nový stavební zákon, zastavit odchod lidí z venkova nebo zajistit zvýhodněné hypotéky na první bydlení. Snížit chce daň z přidané hodnoty (DPH) u výstavby či rekonstrukce bytů a domů. Hodlá také zkrátit odpisovou dobu na 20 let, aby investory motivovala ke stavbám nájemního bydlení. Vyplývá to z koaličního programu zaměřenému na místní rozvoj, který má ČTK k dispozici.
Nový stavební zákon schválila Sněmovna v červenci, plné účinnosti nabude 1. července 2023. Nová koalice chce zákon i jeho účinnost upravit tak, aby zajistil "rychlé, transparentní, digitální a občanovi blízké stavební řízení prostřednictvím Portálu stavebníka". Stavební řízení plánuje přizpůsobit různým typům staveb, cílem je také vyvážit veřejné a soukromé zájmy. Podpora a zrychlení výstavby prostřednictvím nového stavebního zákona byla jednou z priorit dosluhující vlády.
U jednoduchých staveb hodlá vznikající vládní koalice zkrátit lhůty. Zachovat chce stavební úřady na místní úrovni, počítá ovšem se vznikem specializovaného stavebního úřadu pro strategické a rozsáhlejší liniové stavby.
Koalice Spolu a PirSTAN plánuje také sestavit cenovou mapu pro výpočet obvyklého nájemného. Přijmout chce zákon o podpoře bydlení, který bude formulovat způsob a pravidla financování. Prostřednictvím půjčky od Evropské investiční banky a garancí státu za úvěry chce podpořit výstavbu dostupných nájemních bytů, čtvrtý rok volebního období hodlá takto vybudovat 10.000 nájemních bytů ročně navíc.
Hypotéky na první bydlení chce zvýhodnit snížením povinné spoluúčasti či přímou pomocí státu se spoluúčastí nebo bonusem za každé narozené dítě. Hodlá zavést i nové standardy pro dostupné "startovací" a sociální bydlení.
Dále koalice plánuje zkrátit odpisovou dobu na 20 let, nyní u bytů či nebytový prostor platí na odpis lhůta 30 let. Za účelem bytové výstavby a související infrastruktury chce obcím převést státní pozemky.
Na venkově hodlá koalice zajistit takovou infrastrukturu a služby, aby z něho lidé neodcházeli. Podpořit chce hlavně snadnější dojíždění do práce a školy, dostupnou zdravotní péči a zlepšení pokrytí vysokorychlostním internetem. Vytvoří program Náš venkov, ze kterého bude financovat doporučenou úroveň vybavenosti pro různé typy obcí.
Rozvoj venkova měla ve svých cílech i současná vláda. Kromě jiného chtěla vytvořit dlouhodobý nástroj podpory podnikání na venkově.