Spolkový dům v Náchodě postaví Průmstav za 57 mil., původní vítěz zakázku vzdal

Náchod 2. května (ČTK) - Spolkový dům v Náchodě postaví společnost Průmstav Náchod za 56,8 milionu korun včetně daně. Původní vítěz tendru, který nabídl cenu 56 milionů korun, se zakázky vzdal. Zdůvodnil to nepředvídatelně rychlým zdražováním stavebních materiálů a nedostatkem lidí po odchodu ukrajinských pracovníků do vlasti po vypuknutí války. Při dnešním podpisu smlouvy mezi Průmstavem a městem to ČTK řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

Spolkový dům pro různé zájmové organizace a spolky dvacetitisícový Náchod nemá. Stavba podle návrhu kanceláře Tomáš Vymetálek Architects bude největší aktuálně rozpracovanou investicí města.

Dům by měl být hotový na přelomu let 2023/2024. Zaplní proluku mezi domy v Hurdálkově ulici v centru města. "Demolice bývalé hasičské zbrojnice a přilehlých objektů jsou již hotové. Hotový je i záchranný archeologický průzkum v lokalitě," uvedla mluvčí.

Projekt počítá s konferenčním sálem pro 50 lidí, výstavními prostory pro expozice významných náchodských rodáků, a to spisovatele a nakladatele Josefa Škvoreckého a architekta Jana Letzela. V objektu budou i menší klubovny a ateliéry. V prostoru před domem vznikne volné prostranství se zpevněným povrchem a zelení.

"Zajímavá a dobře dostupná lokalita v centru města nyní získá plnohodnotné využití. Své zázemí pro setkávání tady najde celá řada náchodských spolků. Budou zde moci pořádat výroční schůze, přednášky, školení a mnoho dalších aktivit," uvedl starosta Jan Birke (ČSSD).

Město již loni při zadání soutěže řešilo rostoucí ceny stavebních materiálů a prací. Na podzim rada města zvedla odhad ceny o pětinu na 62 milionů korun z původních 52 milionů korun. Birke tehdy nevyloučil, že pokud by nabídky přesáhly 62 milionů korun, tak by radnice uvažovala o zrušení tendru a odložení stavby na pozdější dobu. Stavbu město platí z vlastních zdrojů, dotaci na ni nemá.

Letos má Náchod v plánu investice za 213 milionů korun. Kromě spolkového domu mají jít významné sumy do opravy komunikace Náchod - Jizbice, do přírodovědné stanice v dětském Středisku volného času Déčko a do obnovy parku v areálu takzvaných starých lázní.