Cime 2 kvartál 2024

Spolek Květina v Teplicích chce získat deset bytů pro bezdomovce

Teplice 11. února (ČTK) - Teplický spolek Květina získal dotaci, díky které bude moci najít bydlení deseti bezdomovcům. Byty by mohlo poskytnout město i soukromníci. Už v minulosti organizace usilovala o koupi bytů. Sloužily by k adaptaci osob bez přístřeší do běžného života. Ředitelka organizace Barbora Bočková ČTK řekla, že z plánu kvůli vysokým nákladům sešlo.

Nový tříletý projekt financovaný z Operačního programu Zaměstnanost Plus má podle ředitelky potenciál řešit situaci desítky osob v bytové nouzi. "Úkolem v rámci projektu je v podstatě získat deset pronajímatelů, kteří za určitých podmínek budou ochotni ubytovat právě danou cílovou skupinu," vysvětlila Bočková.

V současné době je organizace v přípravné fázi. "Vyjednáváme byty s městem Teplice, ale neobejdeme se bez komerčních pronajímatelů," podotkla Bočková. Z dotace bude spolek platit sociálně-realitního makléře, který bude s pronajímateli komunikovat. "Aby byli ochotni za určitých podmínek poskytnout byty pravděpodobně osobám, které by běžně neubytovali," řekla ředitelka. Doplnila, že organizace bude garantem podpory sociální práce a stabilizace člověka v bytě.

Už nyní se soukromníci mohou organizaci ozvat. Samotný pronájem bytů, začne začátkem května. Spolek se chce inspirovat v Mostě i v Brně, kde již mají s podobným projektem zkušenost z minulosti.