husqvarna

Společnost Škoda Vagonka dokončila v Ostravě výstavbu moderní lakovny

Ostrava 4. května (ČTK) - Společnost Škoda Vagonka dokončila v Ostravě výstavbu nové moderní lakovny, instalaci automatických obráběcích center nebo zprovoznění svařovacího automatu. Podnik tak pokračuje v rozšiřování výrobního zázemí v projektu Nová Vagonka za miliardu korun, během nějž vznikají stovky pracovních míst. Novinářům to dnes řekli zástupci společnosti a skupiny Škoda Transportation, jejíž dceřinou firmou je.

Lakovna je jednou z největších ve střední Evropě. Umožní týdně nastříkat plochu vagonů o rozloze fotbalového hřiště, ročně jí bude moct projít až 120 vlakových skříní. Výroba nových vlaků se tak ve Vagonce oproti současnosti zvýší až o dvě třetiny.

„Projekt Nová Vagonka začal před 444 dny. Za tu dobu se nám již podařilo vybudovat největší portálové obráběcí centrum v Evropě. Celkem jsme vynaložili na modernizaci a rozšíření areálu jednu miliardu korun a vytváříme na 500 nových pracovních míst. Projekt je symbolem rozvoje společnosti Škoda Vagonka a jejího sílícího postavení na trhu," uvedl předseda představenstva a prezident skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina. Počet zaměstnanců firmy se tak zdvojnásobí.

Generální ředitel a předseda představenstva Škody Vagonka Martin Bednarz uvedl, že díky výraznému zvýšení výrobních kapacit bude podnik moci kromě vlastních zakázek pracovat i na dalších projektech v rámci skupiny. „Nejvýznamnější investice do technologií se nám podařilo završit, přesto však budeme dále investovat do zvýšení produktivity a efektivity výroby, bezpečnosti práce, ekologie, digitalizace a podobně,“ uvedl Bednarz.

Škoda Vagonka aktuálně pracuje například na dodávkách nových vozidel pro Lotyšsko, metro ve Varšavě nebo českou železnici. „Zároveň se připravujeme i na projekt elektrických jednotek pro Estonsko,“ dodal Bednarz.

Škoda Vagonka vyrábí elektrické vlaky pro příměstskou dopravu, motorové soupravy nebo osobní přípojné vozy. Společnost je přímým pokračovatelem 120 let dlouhé tradice výroby osobních kolejových vozidel ve Studénce, do Ostravy se výroba přestěhovala v roce 2001. V roce 2005 firmu ovládla Škoda Transportation, která je od roku 2018 součástí skupiny PPF nedávno zesnulého miliardáře Petra Kellnera. Škoda Transportation ve svých společnostech v Česku zaměstnává téměř 5000 lidí. Skupina PPF zaměstnává celosvětově 98.000 lidí.