Cime 3 kvartal 2024

Společnost NET4GAS zahájila provoz nového plynovodu

Hora Sv. Kateřiny (Mostecko) 4. ledna (ČTK) - Společnost NET4GAS zahájila provoz nového plynovodu vedoucího přes Ústecký a Plzeňský kraj. Nová infrastruktura vybudovaná v projektu Capacity4Gas posiluje propojení České republiky a celého regionu střední a východní Evropy se západoevropskými plynárenskými trhy, a zajišťuje tak přístup k diverzifikovaným dodávkám plynu. Informovala o tom dnes společnost na svém webu. Náklady na projekt přesáhly 540 milionů eur (přes 14 miliard korun).

Plynovod mezi Horou Sv. Kateřiny na Mostecku a Přimdou na Tachovsku měří 150 kilometrů. Projekt nazvaný Capacity4Gas je největším samostatnou investiční akcí v historii společnosti.

První etapa zahrnovala výstavbu nové kompresní stanice Otvice, propojení s novým německým plynovodem EUGAL nedaleko hraniční předávací stanice Hora Svaté Kateřiny a rozšíření měřicí stanice v Lanžhotě na česko-slovenské hranici. Všechna tato zařízení byla uvedena do provozu v prosinci roku 2019, uvedla společnost.

"Realizace projektu zároveň zvyšuje strategickou roli České republiky v oblasti mezinárodního tranzitu plynu, a to i s ohledem na možnou budoucí přepravu obnovitelných plynů, včetně vodíku," uvedla firma na webu. Přístup nová plynárenská infrastruktura zajistí k plánovaným terminálům pro zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu.