Komatsu potřebu bagr

Společnost Ideal Standard žádá o investiční pobídku, v pondělí ji probere vláda

Praha 26. září (ČTK) - Výrobce sanitární keramiky a koupelnového vybavení, společnosti Ideal Standard, žádá o investiční pobídku na rozšíření výroby formou slevy na dani z příjmů právnických osob. Jde o projekt za zhruba 201 milionů korun, čímž v Teplicích vznikne 42 nových pracovních míst. Pobídkou by se na pondělním jednání měla zabývat vláda, vyplývá z materiálů, které má ČTK k dispozici. Kabinet podle nového znění zákona o investičních pobídkách z podzimu 2019 musí schvalovat nejen velké strategické projekty, ale všechny investiční pobídky.

Společnost Ideal Standard plánuje podle vládních dokumentů v letech 2021 až 2025 rozšířit kapacitu svého závodu v České republice přibližně o 85 procent. Z celkových nákladů na projekt má asi 163 milionů korun připadnout na pořízení nových strojů a zařízení, 37,8 milionu bude směřovat do staveb. Projekt by měl podle firmy v roce 2025 vygenerovat tržby kolem 509 milionů korun a zisk asi 78 milionů korun.

Ideal Standard vládu žádá o slevu na dani z příjmů právnických osob, kterou plánuje čerpat deset let. Podle metodiky státní agentury CzechInvest společnost vyčíslila přínosy investiční akce pro státní rozpočet za deset let na 305,1 milionu korun. Přínosy tak podle ministerstva průmyslu a obchodu převyšují náklady státního rozpočtu šestkrát.

Úřad vlády, konkrétně kabinet vedoucího úřadu, k pobídce vznesl připomínku, že ani přes umístění ve státem podporovaném regionu není naplněn předpoklad programového prohlášení vlády o výjimečnosti výroby a vysoké přidané hodnotě. Uskutečnění záměru podle úřadu nemá potenciál přispět k rozvoji regionu, žádost by proto podle něj neměla být předložena vládě ke schválení.