Cime 3 kvartal 2024

Společnost Heimstaden nabídla vládě prvních 500 bytů pro rodiny z Ukrajiny

Ostrava 28. února (ČTK) - Společnost Heimstaden, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, nabídla vládě prvních 500 bytů pro rodiny z válkou zasažené Ukrajiny. Lze v nich pohodlně ubytovat až 2000 lidí. ČTK to dnes řekla mluvčí firmy Kateřina Piechowicz. Heimstaden vlastní více než 42.500 bytů hlavně v Moravskoslezském kraji.

"Nabízené byty se Heimstaden snaží také vybavit, spolupracuje s předními prodejci nábytku. První byty už také společnost připravila pro rodiny svých zaměstnanců, které přijíždějí z Ukrajiny," uvedla mluvčí.

Generální ředitel české pobočky společnosti Heimstaden Jan Rafaj uvedl, že vládu kontaktovali už první den války na Ukrajině. Firma je v kontaktu s ministerstvem vnitra i Správou uprchlických zařízení.

"Snažíme se vytvořit systém co nejefektivnější vzájemné koordinace tak, aby se všichni, kteří utíkají se svými rodinami před válkou a potřebují bydlení, dostali co nejdříve do námi nabídnutých bytů," uvedl Rafaj. Kdyby byly potřeba další byty, Heimstaden by jich podle něj zvládl nabídnout další stovky.

"Společnost Heimstaden zaměstnává dvacítku ukrajinských řemeslníků. Bezprostředně po propuknutí válečného konfliktu jim nabídla maximální a okamžitou pomoc," uvedla Piechowicz.

Podle Rafaje je pro firmu prvořadé dostat do Česka rodiny jejích zaměstnanců a postarat se o ně. "O víkendu jsme vypravili autobus na hranici s Ukrajinou, avšak bezpečnostní situace nám neumožnila převézt více než tři rodiny. Není možné je nyní z východu stáhnout, avšak stále hledáme možnosti, jak to udělat," uvedl Rafaj.

Zaměstnanci firmy vybavili během víkendu pro ženy a děti svých kolegů z Ukrajiny 20 bytů. Kromě základního nábytku a nádobí pro ně nakoupili potraviny a hygienické potřeby. "Rychlé ubytování nabízí Heimstaden i ukrajinským rodinám dalších firem z Moravskoslezského kraje, se kterými spolupracuje," dodala mluvčí.

Švédská společnost Heimstaden patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě. Dřívější Residomo, které vlastní zejména v Moravskoslezském kraji více než 42.500 bytů převážně po OKD, jí patří od roku 2020.