Komatsu potřebu bagr

Společnost Heimstaden letos vynaloží 500 milionů korun na zateplení domů

Ostrava 1. září (ČTK) - Společnost Heimstaden, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, letos vynaloží 500 milionů korun na zateplení domů. Zateplí domy s 2000 byty, nájemníci díky tomu ušetří tisíce korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí Heimstadenu Kateřina Piechowicz.

"Průměrná spotřeba tepla na vytápění ve dvoupokojovém bytě v nezatepleném domě činí 24,5 gigajoulu. Po zateplení spotřeba obvykle klesá o 30 procent na průměrných 17 gigajoulů. Za předpokladu, že bude stát jeden gigajoule tepla 1000 korun, klienti díky zateplení uspoří až 7500 korun ročně," uvedla mluvčí.

Snižování nákladů na energie u nájemníků podle ní společnost vnímá jako dlouhodobou prioritou. "Zateplování domů s sebou přináší také redukci emisí skleníkových plynů v souladu s Pařížskou dohodou, což je další dlouhodobý cíl společnosti Heimstaden," uvedla mluvčí.

Aktuálně Heimstaden dokončuje zateplení domů v Ruské, Holubově, Kořenského, Nedbalově a Cihelní ulici v Karviné-Novém Městě dohromady za 100 milionů korun. Další domy firma zatepluje například v Havířově, Frýdku-Místku, Ostravě a Opavě. Všechny budou dokončeny ještě letos.

Švédská společnost Heimstaden vlastní v Česku více než 42.500 bytů hlavně v Moravskoslezském kraji. Jde většinou o bývalé hornické byty OKD. V Evropě Heimstaden spravuje téměř 155.000 bytů v hodnotě 342 miliard švédských korun (792 miliard Kč).