Komatsu potřebu bagr

Společnost GLP plánuje postavit v blízkosti bratislavského letiště jednu z nejmodernějších obchodních zón na Slovensku

BRATISLAVA, 27. září 2022 - Společnost GLP, developer obchodních a průmyslových nemovitostí, plánuje vybudovat jednu z nejmodernějších komerčních zón na Slovensku, která bude situována v lokalitě Pharos nedaleko bratislavského letiště*. Takzvanou „Obchodní zónu GLP Bratislava“ bude tvořit pět jednopodlažních nízkoenergetických budov šetrných k životnímu prostředí, jež budou plně využívat potenciálu obnovitelných zdrojů.

Společnost GLP předložila příslušným úřadům návrh záměru na výstavbu moderního víceúčelového areálu v komerční zóně Pharos, který poskytne prostory pro různé druhy podnikání. Komplex je navržen k využití jako prodejní showroom, pro technologický vývoj a výzkum či pro robotizovanou logistiku.

Projekt je koncipován jako energeticky šetrný a bude obsahovat řadu inovativních prvků: „Elektřinu vyrobí střešní fotovoltaické panely, teplo zajistí tepelná čerpadla, dešťová voda poslouží jako užitková. K dispozici bude inteligentní systém měření a sběru dat, který umožní monitorovat spotřebu tepla a chod zařízení v budově. Cílem je podstatně snížit provozní náklady a zároveň usnadnit údržbu,“ vysvětluje Jan Palek, ředitel společnosti GLP pro Slovensko a Česko.

GLP hodlá celý areál citlivě začlenit do okolní zástavby, a to formou parkové úpravy, která prostor otevře návštěvníkům: Budovy budou volně přístupné, nebudou oploceny. Zeleň tak zpříjemní pobyt uvnitř i vně obchodní zóny. Bezpečný chod parku zajistí moderní technologie a CCTV kamery.

„Chceme ukázat, že obchodní a průmyslové zóny mohou být šetrné k životnímu prostředí. Máme značné zkušenosti s výstavbou komerčních zón při využití moderních technologií a inovací. Tento model výstavby s velkým úspěchem aplikujeme v celém středoevropském regionu," dodává Jan Palek.

Moderní pojetí obchodních zón v duchu ESG se vyplácí

Důraz společnosti GLP na společenskou odpovědnost – ESG – tedy aby areály sloužily nejen zákazníkům, ale i svému okolí, se totiž vyplácí. Přitahuje do obchodních parků významné společnosti z oblasti e-komerce a technologického vývoje.

Například populární e-shop Alza využívá prostory GLP Parku Praha Chrášťany jako prodejní showroom a pro distribuci zboží. Pro návrh a konstrukci závodních vozů využívá Škoda Motorsport speciálně navržené prostory GLP Parku Mladá Boleslav. „Pro tento druh firem chceme vybudovat i bratislavský obchodní park,“ dodává Jan Palek.

ZmíněnýGLP Park Praha Chrášťany je také vybudován v duchu ESG a disponuje rozsáhlými parkovými úpravami: „Jsou volně přístupné veřejnosti, a to včetně discgolfového hřiště a prostorů pro odpočinek. Podobný koncept, tedy provázaní míst pro odpočinek a podnikání, chceme aplikovat i v Bratislavě, lokalita si to určitě zaslouží,“ uzavírá Jan Palek, ředitel společnosti GLP pro Slovensko a Česko.

Poznámka: oficiální název celé zóny Pharos je „Bratislava - Ružinov – Letisko Západ“, plánovaný development společnosti GLP se nazývá „Obchodná zóna GLP Bratislava“.

O společnosti GLP (www.glp.com)

Společnost GLP je předním globálním investičním fondem a komerčním developerem obchodních a průmyslových nemovitostí, logistických parků, obnovitelných zdrojů a dalších souvisejících technologií. Kombinované investiční a provozní zkušenosti společnosti umožňují vytvářet hodnotu pro zákazníky a investory. Firma působí v Brazílii, Číně, Evropě, Indii, Japonsku, USA a ve Vietnamu. Globálně spravuje aktiva v hodnotě 120 miliard USD. Více informací naleznete na www.glp.com/global.

GLP se zavázala k široké škále ESG závazků, které přispívají k rozvoji společnosti, chrání zájmy akcionářů a investorů, podporují zaměstnance a zákazníky a zlepšují život obyvatel v místě podnikání. Více informací najdete na http://www.glp.com/eu.

Logistické projekty společnosti GLP provozované v Evropě zahrnují více než 5,6 milionu metrů čtverečních, které jsou pronajaty zákazníkům z řad nejúspěšnějších globálních firem, jakými jsou například Alza, Škoda Motorsport, Amazon, DHL nebo DB Schenker. Společnost GLP Europe navíc disponuje prvotřídním portfoliem pozemků, které umožňuje výstavbu dalších 4 milionů metrů čtverečních. Více informací o našich evropských aktivitách naleznete na eu.glp.com.