Komatsu potřebu bagr

Společnost ČEZ modernizuje za 121 milionů korun rozvodnu v Lanškrouně

Lanškroun (Orlickoústecko) 19. listopadu (ČTK) - Společnost ČEZ modernizuje rozvodnu v jihozápadní části Lanškrouna. Investiční akce by měla výrazně omezit poruchovost a posílit spolehlivost dodávek energie v této oblasti. Náklady na celkové úpravy a digitalizaci rozvodny přesáhnu 121 milionů korun, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

Obnovu podstupuje rozvodna z roku 1977, která slouží pro napájení distribuční sítě 22 kilovoltů (kV) přilehlého města. Původní rozvaděč energetici nahradí novým, zapouzdřeným. Změní se i jeho umístění, v novém objektu bude ve zvýšené úrovni nad terénem, aby ho neohrozila ani velká voda nebo přívalové srážky.

Výkonové transformátory nahradí nové, jejich stanoviště bude zastřešeno, vymění se i tlumivky. Nová bude i kabeláž mezi budovou a rozvodnou 110 kV. Společně s obnovou rozvodny se budou instalovat nové ochrany 22 kV a 110 kV a nový řídicí systém, který bude propojen s ochranami a terminály novými optickými kabely. Transformovna tak prochází postupnou automatizací a digitalizací.

Původní řídicí systém byl vybudován v letech 1985 a dnes již nevyhovuje moderním standardům. Rekonstrukce začala v dubnu loňského roku a dokončena bude letos v prosinci.