Cime 1 kvartál 2024

Spálené Poříčí opraví most na hlavním tahu, pomůže to i při záplavách

Spálené Poříčí (Plzeňsko) 16. dubna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu nového mostu přes Bradavu zhruba za 45 milionů korun na hlavním tahu z Plzně na Rožmitál a Příbram. Nahradí úzký zahnutý most u sokolovny. Stavba pomůže nejen řidičům a pěším, ale odstraní také problémy při záplavách. Její dokončení je plánováno na listopad. Z větší části už je tam postavený provizorní most, řekl dnes ČTK místostarosta města Pavel Čížek (STAN).

"Připravoval se už asi 12 let. Také z důvodů, že současný most měl malou průchodnost pro povodňovou vodu. Navíc tam většinou stála auta, protože je tam přednost z jedné strany," uvedl Čížek. Velmi těžce tudy projíždějí kamiony, protože most je úzký a do zatáčky. Od 70. let tudy chodili pěší po provizorní lávce. "Na novém mostě vzniknou chodníky a dva jízdní pruhy. A hlavně tam nebude prostřední nosník, takže pod ním lépe projde velká voda. Při velkých povodních v roce 2002 došlo ve městě k poškození mostu a břehu, protože Bradava má rozsáhlé povodí, asi 100 kilometrů čtverečních z velké části Brd, a je docela nebezpečná, když přijde přívalový déšť," řekl. V roce 2002 byla ve Spáleném Poříčí zatopena řada domů, evakuovali se lidé a u mostu se utrhl břeh. Nový most tak zbezpeční průtok vody.

"Stávající most bude i s lávkou pro pěší zdemolován. Na jeho místě vybudujeme most nový a následně dojde i k úpravě nábřežních zdí. Důvodem stavby je nevyhovující prostorové uspořádání mostu. Způsobuje značné dopravní komplikace, kdy jeho šířka neumožňuje například míjení dvou autobusů nebo nákladních aut," uvedl mluvčí ŘSD Adam Koloušek. .

"Přípravné práce na objízdných komunikacích i provizorním mostu jsou hotové. V noci mezi 18. a 19. dubnem je plánováno jejich zprovoznění a rekonstrukce bude zahájena," řekl Koloušek. Silnice první třídy číslo 19 bude průjezdná po celou dobu stavby. Provoz bude veden jedním směrem kyvadlově po provizorním mostě. Uzavřena bude křižovatka v Republikánské ulici.

"Během stavby se odřízne druhá část obce (směrem na Hořehledy a nahoru na Karlov), takže vozidla ze směru od Rožmitálu budou muset po rekonstruované vyasfaltované polní cestě," řekl Čížek. Řidiči se z dolní části Spáleného Poříčí dočasně nedostanou po hlavní silnici I/19 směrem k náměstí. Pro místní dopravu bez nákladních vozidel bude sloužit polní cesta. Nákladní vozy musejí po delší objížďce. Po hlavní silnici I/19 od Hořehled ve směru na Blovice pojedou přes Struhaře.