husqvarna

Soutěž na tunel Homole na úseku dálnice D35 Ostrov - Vysoké Mýto se prodlužuje

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) (ČTK) - Tunel Homole, který bude součástí budoucího úseku dálnice D35 Ostrov - Vysoké Mýto, se začne stavět později, než Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předpokládalo. Bylo na něj vypsáno samostatné výběrové řízení, prodlužuje se ale vinou složitého režimu Design & Build, kdy má soutěž více fází. Podobný tendr nemá v České republice obdoby, řekl dnes novinářům generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

"Nejvhodnější nabídka vykazuje určité nesrovnalosti, takže bohužel z naší strany v tuto chvíli probíhá už tříkolové dotazování dodavatele, aby svou nabídku obhájil. Čekáme na jeho odpověď, která by měla přijít počátkem ledna a věřím, že v průběhu prvního kvartálu budeme schopni finálně rozhodnout, zdali ta nabídka splnila všechny naše požadavky z hlediska zadavatele," uvedl Mátl. Pokud se vše podaří, měla by stavba začít počátkem stavební sezony.

Podle Mátla je ale nutné počítat s námitkami účastníků soutěže a případně i podnětem k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, což by stavbu znovu oddálilo. Kvalifikační předpoklady splnilo osm uchazečů, do druhého kola přišlo pět nabídek.

Tunel budou tvořit dvě jednosměrné tunelové trouby o délkách 525 a 569 metrů, částečně se budou hloubit, zčásti razit ve skále. Oba tubusy budou propojeny dvojící průchozích propojek, každá bude dlouhá 17,5 metru. Výška nadloží v raženém úseku se pohybuje od 8,5 do 24 metrů. Tunel bude podcházet frekventovanou silnici I/17 z Chrudimi.

Vystupující lem portálů tunelu bude proveden v bílém pohledovém betonu. Na západní straně vznikne také samostatný provozně-technický objekt jednoduchého kvádrového tvaru s bílou omítkou. Oplechování, ostatní ocelové části jako vrata, rámy otvorů a ventilační mřížky budou zhotoveny v šedém provedení. Součástí stavby jsou také plochy před portály pro případ nutnosti zásahu složek integrovaného záchranného systému se služebními sjezdy.

Náklady ŘSD odhaduje na 2,462 miliardy korun bez DPH. Tunel by měl být hotový v roce 2026. Celý úsek Ostrov - Vysoké Mýto dlouhý zhruba sedm kilometrů chtějí silničáři uvést do provozu v roce 2026, soutěž na jeho výstavbu zatím nebyla ukončena, ŘSD dostalo tři nabídky. Úsek naváže na část dálnice D35 Časy - Ostrov, která byla otevřena 22. prosince. Od Vysokého Mýta se již staví další úsek D35 do Džbánova.