Cime 3 kvartal 2024

Soutěž na podobu výstavby na Vítězném náměstí v Praze vyhlásí developeři v září

Praha 25. května (ČTK) - Architektonickou soutěž na podobu výstavby v severozápadní části Vítězného náměstí v Praze 6 vyhlásí společnost Fourth Quadrant, tedy sdružení společností Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain, v září. Na soutěži se budou podílet Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT), hlavní město a Praha 6. Vítězný návrh dvoufázové soutěže by měl být znám v květnu 2023. Na pozemcích mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů by měly vzniknout kanceláře, obchody, bytové prostory a nová budova VŠCHT. Vyplývá to z informací na webu k plánované soutěži. Nyní je v místě hlavně trávník a stromy.

Konsorcium developerů koupilo pozemky o rozloze 20.122 metrů čtverečních, tedy převážnou část zastavitelné plochy tzv. čtvrtém kvadrantu Vítězného náměstí mezi ulicemi Evropská a Jugoslávských partyzánů, zhruba za miliardu korun v listopadu roku 2021. Ředitel komerční výstavby Penty Real Estate Pavel Streblov tehdy avizoval, že by měla vzniknout polyfunkční zástavba, jejíž realizaci developeři předpokládají do roku 2028.

VŠCHT prodala pozemky developerům s tím, že za získané peníze postaví novou univerzitní budovu s výukovými prostory a zázemím pro studenty a akademiky, sdělil loni rektor VŠCHT Pavel Matějka. Škola díky nové budově bude moci doplnit laboratoře.

Radnice Prahy 6 výstavbu v západní části Vítězného náměstí vítá, uvedl už dříve za radnici místostarosta Jakub Stárek (ODS). Zástavba by měla dotvořit urbanistický koncept, jak ho navrhl ve 20. letech 20. století architekt Antonín Engel.

Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a od té doby mělo několik názvů, například v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj nicméně vžil název Kulaťák. Se zástavbou tohoto území počítá dlouhodobě i územní plán Prahy.