Komatsu potřebu bagr

Soud vynese rozsudek v případu Metrostavu a zakázek na opravu hřebčína

Praha (ČTK) - Odvolací soud dnes rozhodne v případu společností Metrostav, Metrostav Infrastructure a Cettus a bývalého oblastního šéfa Metrostavu Jiřího Mottla viněných z manipulací se zakázkami na opravu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Státní zástupce žádá zpřísnit tresty. Největší česká stavební firma vinu odmítá, chce naopak zprostit obžaloby. Zbývající obžalovaní požadují minimálně ponechat verdikt prvoinstančního soudu, který upustil od jejich potrestání.

Pardubický soud loni v září uznal vinu tří společností a Mottla na machinacích při opravách kladrubského hřebčína, ale upustil od souhrnných trestů. Podle soudce již obžalovaní byli dostatečně potrestáni v předchozích rozhodnutích soudů.

Pražský vrchní soud již v únoru potrestal 12 lidí a jednu firmu - Chládek a Tintěra. Uložil jim podmíněné či peněžité tresty, podobně jako krajský soud. Oproti prvoinstančnímu verdiktu osvobodil další dvě obžalované společnosti DOP Construction a Strabag.

Kauza se týká přípravy a realizace zadávacího řízení v projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Stíhání souviselo s první a druhou etapou obnovy památky. Podle obžaloby byla jednáním obžalovaných ohrožena dotace na rekonstrukci hřebčína ve výši 250 milionů korun.