Soud projedná žalobu ombudsmana kvůli stavbě výškové budovy v Olomouci

Olomouc 24. března (ČTK) - Olomoucký krajský soud dnes bude pokračovat v projednávání žaloby úřadu veřejného ochránce práv vůči územnímu rozhodnutí pro stavbu kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower v sousedství památkové rezervace v Olomouci. Investor kvůli žalobě a následnému odkladnému účinku zatím nemůže požádat o stavební povolení. O Šantovce Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí s ní památkáři a někteří odborníci, podle nichž by poškodila historické panorama města. Za projektem stojí podnikatel Richard Morávek, podle kterého panorama centra Olomouce ohroženo není.

Žalobu ve veřejném zájmu podala na magistrát v roce 2019 bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, podle které úředníci porušili při rozhodování o 74 metrů vysoké Šantovce Tower několik zákonů a umístění stavby povolili na základě nezákonných závazných stanovisek i v rozporu s územním plánem. Územní rozhodnutí ale před podáním této žaloby nabylo právní moci, investor mohl požádat o vydání stavebního povolení a zahájit výstavbu. Ombudsmanka proto požádala soud o přiznání odkladného účinku žalobě a uspěla.

Podle právní zástupkyně radnice Ivany Hučínové postupoval magistrát správně, zajistil všechny potřebné podklady a stanoviska. Právnička investora projektu Šantovka Tower tvrdí, že výšková budova nezasahuje do žádného závažného veřejného zájmu. Ombudsman podle ní navíc neprovedl obvyklé šetření a nevyzval magistrát k vyjádření a předložení spisu.

Projekt výškové budovy Šantovka Tower podle právního zástupce ombudsmana vykazuje značné podezření na systémovou podjatost magistrátu. Radnice totiž v roce 2010 uzavřela s investorem Šantovky Tower smlouvu o spolupráci.