Soud potvrdil celkové pokuty 16,5 milionu od ÚOHS za kartel stavebních firem

Brno 29. září (ČTK) - Krajský soud v Brně potvrdil rozhodnutí, kterým Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil třem stavebním firmám pokuty ve výši 16,5 milionu korun za kartelovou dohodu. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce soudu.

ÚOHS potrestal firmu Swietelsky pokutou 5,6 milionu korun, AVE CZ pokutou 10,8 milionu korun a firmu Vialit Soběslav pokutou 119.000 korun v roce 2019. Společnost Swietelsky požádala o takzvané narovnání a vinu přiznala, žalobu podaly zbylé dvě pokutované firmy. Kartelová dohoda se podle zjištění ÚOHS týkala zakázky na rekonstrukci místní silnice k cihelně v Drunči na Jindřichohradecku, kde v tendru zvítězila firma Swietelsky s cenou 3,7 milionu korun včetně DPH.

"Dohodu uzavřeli účastníci řízení, společnosti Swietelsky, Vialit a AVE, a realizovali ji prostřednictvím vzájemného krytí tak, aby nabídka společnosti Swietelsky byla v daném zadávacím řízení nejvýhodnější v porovnání s nabídkami společností Vialit a AVE. Úřad při posouzení formy zakázané dohody dospěl k závěru, že účastníci řízení Swietelsky, Vialit a AVE jednali ve vzájemné shodě," uvedl úřad v rozhodnutí ze září 2019.

Proti tomuto rozhodnutí podaly firmy AVE a Vialit rozklad, společnost Swietelsky podala žádost o takzvané narovnání a pokuta jí byla snížena o 20 procent. Předseda ÚOHS ale rozhodnutí první instance v prosinci 2019 potvrdil a AVE a Vialit podaly žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Ten ale nyní žalobu zamítl, firmy mohu podat ještě kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Stanovisko stavebních firem ČTK zjišťuje.

ÚOHS i Krajský soud v Brně už se kartelovou dohodou v souvislosti se zakázkou v Drunči na Jindřichohradecku zabývaly. ÚOHS v roce 2016 uzavřel vyšetřování kartelové dohody 12 stavebních firem při 11 regionálních zakázkách. Uložil tehdy pokuty v souhrnné výši 300,7 milionu korun. Krajský soud ale rozhodnutí ÚOHS zrušil s tím, že úřad obsah správního řízení vymezil příliš obecně, zpočátku se zabýval třemi zakázkami a řízení později rozšířil. Důkazy přitom shromažďovali úředníci při neohlášených šetřeních v sídlech podezřelých firem, podle krajského soudu to ale v tomto případě nebylo oprávněné. ÚOHS proto velký kartel rozdělil do tří menších správních řízení, kde se jednotlivými zakázkami zabýval postupně, aktuální případ z Drunče je poslední v pořadí.

Účastníci jednoho z těchto správních řízení podali žádost o narovnání a snížení pokuty, případ se tak k soudu vůbec nedostal a skončil pokutami v celkové výši 4,9 milionu korun.

U dalšího řízení podaly rozklad a poté i správní žalobu firmy Daich a NDC Real Estate, které dostaly pokuty za kartelovou dohodu při zakázce vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod v Hadravově Rosičce na Jindřichohradecku v celkové výši 2,4 miliony korun. Krajský soud v Brně rozhodnutí ÚOHS potvrdil loni v prosinci.