Cime 3 kvartal 2024

Soud dnes začne projednávat spor o nájemné v kauze H-System

Praha 22. června (ČTK) - Okresní soud pro Prahu-západ začne dnes projednávat žalobu správce konkurzní podstaty zkrachovalé společnosti H-System Josefa Monsporta na bytové družstvo Svatopluk. Monsport družstvo žaluje o zaplacení 22 milionů korun za nájemné za byty a pozemky v Horoměřicích u Prahy. Soud dnes začne rozhodovat o zaplacení zhruba jednoho milionu za nájemné za pozemky pod řadovými domy. O dalších 21 milionech bude soud jednat v srpnu, řekl ČTK předseda družstva Martin Junek.

Monsportova žaloba je rozdělena na dvě části, každou z nich řeší soud pod jinou spisovou značkou, tedy samostatně. Dnešní jednání se tak podle Junka týká pozemků pod řadovými domy a přilehlých zahrad. Samotné řadové domy, které na pozemcích stojí, byly z konkurzu vyjmuty.

Družstvo Svatopluk s placením nájemného nesouhlasí, uvádí například, že zahrady, za které chce Monsport zaplatit nájemné, zdejší obyvatelé nevyužívají.

Monsport žádá nájemné pouze za poslední tři roky, nájemné za předešlá léta je již promlčené. Žalobu podal u Okresního soudu pro Prahu-západ v červnu loňského roku.

Podle Junka zaslal Monsport družstvu nejdříve předžalobní výzvu, ve které požadoval zaplacení celkem zhruba 22 milionů korun - 21 milionů za užívání osmi bytových domů, zhruba tedy 60 bytů, a necelý milion za užívání stavebních pozemků a zahrad u řadových domů, které již byly z konkurzu vyjmuty.

Ústavní soudci loni v říjnu odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. ÚS uvedl, že současní uživatelé na ně nemají právní nárok. Horoměřičtí s rozhodnutím Ústavního soudu nesouhlasí.

bns jw