husqvarna

Součástí jihovýchodního obchvatu Příbrami by měly být protihlukové stěny

Příbram 23. srpna (ČTK) - Součástí připravovaného jihovýchodního obchvatu Příbrami by měly být protihlukové stěny. Podle radnice to vyplynulo z nedávného jednání zástupců města a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). ČTK o tom dnes informovala mluvčí města Eva Švehlová. Lidé z některých místních částí mají obavy z hluku a zhoršení kvality bydlení. K výstavbě protihlukových stěn se město už dříve zavázalo v memorandu, které uzavřelo se zástupci osadních výborů Zdaboř, Žežice a Brod.

Pokud by stěny nepostavilo ŘSD, které je investorem akce, mělo by tak učinit město na vlastní náklady. Minulý týden zástupci města a ŘSD věc probírali na schůzce, které se účastnili také projektanti pracující na dokumentaci k výstavbě obchvatu.

"Při zmíněné schůzce se zástupci ŘSD a projektanty jsme projednávali dřívější připomínky a jejich zapracování do projektové dokumentace. Zdůrazněna opět byla otázka výstavby protihlukových stěn. V této otázce jsme dostali příslib, že při realizaci stavby bude zajištěna příprava výstavby těchto stěn," uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).

Vedení Příbrami si už dříve stanovilo za cíl zřízení protihlukové stěny po celé délce obchvatu sousedící s dotčenými částmi Zdaboř, Žežice, Brod, Červená a Podvršky. U obchvatu má být také vysázena ochranná zeleň. Zároveň chce město usilovat o snižování dopadů provozu v okolí nové silnice, zejména v ulicích Zdabořská a Brodská. Půjde například o omezení nejvyšší povolené rychlosti či omezení vjezdu nákladních vozidel.

Obyvatele Zdaboře, Žežic, Červené, Brodu nebo Tisové v minulosti překvapilo, že obchvat byl navržen téměř bez protihlukových opatření. Osadní výbory Zdaboře a Žežic, Sdružení přátel a občanů Zdaboře a Sbor dobrovolných hasičů Zdaboř napsaly zastupitelům žádost o pomoc. Jiný pohled měli například lidé z Březových Hor, kteří na novou silnici netrpělivě čekají. Obchvat jim má ulevit od nadměrné dopravy. Byli tudíž proti každé změně projektu, která by mohla stavbu zdržet.

Stavba desetikilometrového obchvatu Příbrami byla plánovaná už před rokem 1989. Rozdělena je do tří úseků, druhá etapa vedoucí od silnice I/66 do Bohutína se má stavět dříve než zbylé dvě části. Její výstavba má podle informací ŘSD začít v roce 2024 a bude dokončena v roce 2026. První etapa, od Nové Hospody k Brodu, přijde na řadu v roce 2026 a zprovozněna by měla být o rok později. Třetí část představuje vybudování okružní křižovatky v místě křížení silnice 1/18 a ulice Evropské v katastrálním území Dubno - Nová Hospoda.