husqvarna

Solodoor Sušice, výrobce dveří, očekává od května nákupní horečku

Sušice (Klatovsko) 25. března (ČTK) - Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor očekává od otevření obchodů na přelomu dubna a května nákupní horečku. Mnoho lidi má našetřené peníze a uskuteční ve velkém odložené nákupy, řekl dnes ČTK generální ředitel Martin Dozrál. Podnik má za leden až březen stejné tržby jako loni.

"Troufám si říct, že pro maloobchod může letošek dopadnout velmi dobře," dodal. Podle něj lidé hodně peněz ušetřili za neuskutečněné dovolené, část z nich také není ochotna nakupovat vše on-line a neutratila peníze za zábavu. "Rostou jim úspory. Prodejci, kteří vydrželi a nebyli nuceni zavřít provozovny, mohou mít po otevření rekordní tržby, samozřejmě za podmínky, že nepřijde další lockdown," uvedl Dozrál.

V prodejích podniku je podle ředitele vidět, že lidé stále nakupují. "Pokud srovnám tržby za leden až polovinu března loňského roku s letošním, jsme na stejných číslech. Přitom srovnáváme předcovidové období s dnešním lockdownem," uvedl. Pokud bude trend pokračovat, měla by na tom být podle něj firma lépe než loni. Bude se totiž už srovnávat s měsíci následujícími po prvním uzavření ekonomiky v polovině března 2020, dodal.

Podniku poklesly za první kvartál meziročně tržby v hobbymarketech zhruba o 27 procent, přesto je ale na stejných číslech jako loni. "Je to dáno jednak rozšiřováním naší franšízové sítě a také díky úspěchu v nových developerských projektech, které se covidem nezastavily," řekl Dozrál. Zajímavé je podle něj to, že i v pandemii investují lidé do nového podnikání, což podniku pomáhá k rozšiřování počtu franšízových prodejen, kterých v těchto měsících otevřel rekordní počet. Větší problém by mohl nastat příští rok, kdy se může projevit strach vyvolaný rostoucí nezaměstnaností. "Nálada spotřebitelů se může po úvodním optimismu změnit, a v příštím roce by tak mohlo dojít ke stagnaci v maloobchodních tržbách," uvedl.

Solodoor, trojka na trhu po firmách Sapeli a Masonite, utržil loni přes 400 milionů korun, meziročně mírně více. Firma s 220 zaměstnanci investuje stovky milionů korun do robotizace. Bude tak méně závislá na počtu zaměstnanců, kteří mohou skončit v karanténě nebo onemocnět. Solodoor zahájil testování zaměstnanců s podezřením na covid-19 už loni v říjnu. Od začátku února prověřuje každý týden všechny bez ohledu na příznaky.