Solodoor Sušice, výrobce dveří, očekává díky poptávce po bytech, vyšší tržby
Sušice (Klatovsko ) 18. dubna (ČTK) - Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor plánuje díky rostoucí poptávce po bytech lepší prodeje než loni. Pokud vůbec přijde pokles v bytové výstavbě, očekává ho nejdříve v roce 2022. Letos má podnik nasmlouvané zakázky na podstatnou část roku 2021 a jejich počet převýšil loňský rok, řekl ČTK Martin Dozrál, generální ředitel firmy s tržbami přes 400 milionů korun. Dodává dveře tuzemským developerským projektů. Podnik očekává po otevření obchodů na přelomu dubna a května nákupní horečku, protože mnoho lidi má našetřené peníze a uskuteční odložené nákupy.
"Už v prvním čtvrtletí tohoto roku jsme dosáhli vyšších tržeb v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Připomínám, že srovnáváme předcovidové období s dnešním lockdownem. Pokud bude trend pokračovat, měli bychom mít v dalších měsících lepší tržby než loni. Budeme totiž už srovnávat měsíce následující po prvním uzavření ekonomiky v polovině března loňského roku," uvedl.
Podle Dozrála převažuje na trhu s nemovitostmi poptávka nad nabídkou. "Zejména ve městech a jejich blízkém okolí se staví méně bytů, než o kolik je zájem a kolik si lidé mohou dovolit koupit. Ceny bytů, hlavně ve velkých městech, klesat nebudou," uvedl. Mnoho lidí má podle něj úspory a nákup, často druhého čistě investičního, bytu, je stále jednou z nemnoha možností přinášející dlouhodobý výnos, ať už v podobě rostoucí hodnoty majetku, nebo z nájemného. "Očekávám, že se podíl pronajímaných bytů ještě zvýší, protože vzroste počet lidí, kteří na hypotéku nedosáhnou a nájemní bydlení pro ně zůstane jedinou volbou," řekl.
Dodal, že poptávka po bytech žene stále jejich ceny nahoru; loni vzrostly o 11 procent, ale příjmy obyvatelstva reálně jen o jedno až dvě procenta. "Už několik let je tempo růstu cen bytů dvouciferné a odborníci se dohadují, zda a případně kdy bublina praskne a řada lidí bude nadále splácet majetek, který ztratil hodnotu," uvedl ředitel. Díky nízkým úrokovým sazbám v roce 2020 banky zaznamenaly rekordní zájem o hypotéky. "Levné úvěry přejí hlavně investičním nákupům bytů. Uložení finančních prostředků do nemovitostí se jeví v rozbouřené době stále jako sázka na jistotu. Na straně nabídky nahrávají novým developerským projektům levné podnikatelské úvěry," řekl.
Solodoor s 220 zaměstnanci, trojka na trhu po firmách Sapeli a Masonite, investuje stovky milionů korun do robotizace. Bude tak méně závislý na počtu zaměstnanců, kteří mohou skončit v karanténě nebo onemocnět. Solodoor zahájil testování zaměstnanců na covid-19 už loni v říjnu. Od února je prověřuje každý týden všechny bez ohledu na příznaky.