Cime 2 kvartál 2024

Solodoor: Dokončování bytových projektů se zpomaluje, chybějí kapacity

Sušice (Klatovsko) 12. listopadu (ČTK) - Nedostatek stavebních materiálů, jejich zdražování a problémy s pracovní silou zvyšují počty rozpracovaných bytových projektů, které čekají na dokončení. K tomu se ještě přidává nastupující další vlna pandemie, která může způsobit vysokou nemocnost, a ovlivnit tak výrobní kapacity, řekl dnes ČTK Martin Dozrál, generální ředitel sušického výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor. Podnik očekává v příštím roce ochlazení ekonomiky, což by ale mohlo pomoci pracovnímu trhu v ČR.

"Dalším negativní faktorem, který ovlivní celý sektor stavebnictví, je nedávný protiinflační krok České národní banky, která svým razantním zvýšením úrokové sazby učinila hypotéky nedostupné pro další skupinu lidí," uvedl. Narážel tak na zvýšení úrokových sazeb o 1,25 procentního bodu na 2,75, ke kterému centrální banka přistoupila 4. listopadu. Šlo o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997, nezvykle ostře ho kritizoval třeba končící premiér Andrej Babiš (ANO). Podle Dozrála se ale také mění nákupní chování zákazníků. Inflace, růst úroků, a hlavně cen energií výrazně brzdí nákupní horečku, která byla po otevření obchodů letos na jaře. Lidé více šetří, přemýšlí o nákupech, hobby markety a stavební řetězce hlásí podle Dozrála pokles poptávky.

Solodoor předpokládá, že příští rok přijde ochlazení ekonomiky. Očekával ho už letos, ale díky vládním balíčkům se spotřebitelská poptávka udržela na vysoké úrovni a lidé buď přesunuli nákupy do on-line prostředí, nebo vyčkali a nakoupili po uzávěře. "Teď ale vidíme, že lidé přestávají nakupovat, neočekávají další výraznou pomoc od státu, a spíše se domnívají, že si musí pomoci sami. Reálné bohatství lidí se díky vysoké inflaci snižuje," uvedl Dozrál.

Výroba podniku je na maximu, což podle něj potrvá do konce prvního čtvrtletí 2022. "Na příští rok nevidíme příliš pozitivních signálů, že nás nějaká forma ochlazení ekonomiky mine. Čekáme tvrdý boj o zákazníka, poptávka po jakémkoliv zboží bude ovlivněna cenami nezbytných služeb a produktů, tedy energií a potravin," řekl. Zpomalení ekonomiky by ale mohlo pomoci trhu práce. "Myslím si, že už žádné masivní vládní podpůrné programy nemůžeme očekávat, a proto řada firem bude muset propouštět, a upraví se proto vysoké nároky na růst mezd a trh práce se pročistí," dodal.

Stavební produkce podle ČSÚ v září meziročně vzrostla o 2,2 procenta, ve třetím čtvrtletí o 1,3 procenta. Srovnávala se ale podle Dozrála s poměrně nízkou loňskou základnou, kterou ovlivnila pandemie a nedostatek zaměstnanců, kteří se vraceli do domovských zemí. Počet zahájených staveb bytů enormně stoupl, v září o 57 procent a ve třetím čtvrtletí o 42 procent. "S postupným zdražováním a nedostatkem materiálů se vytvořil tlak na to, aby se projekty začaly stavět, dokud byly ještě materiály za přijatelné ceny," uvedl. Firmy nakupovaly zásoby dopředu, často platily zálohy, aby měly jistotu nákupní ceny. Dokončení těchto bytů se ale bude oddalovat, řekl. Podle ČSÚ klesá počet dokončených rodinných domů pátý měsíc v řadě.