Komatsu potřebu bagr

Sokol Brandýs nad Orlicí chce postupně opravit památkovou budovu sokolovny

Brandýs nad Orlicí (Orlickoústecko) 11. ledna (ČTK) - Tělovýchovná jednota Sokol Brandýs nad Orlicí chce postupně opravit památkově chráněnou budovu tamní sokolovny. Střecha je ve špatném stavu, dalším problémem je vlhkost a nefunkční topení. Sokolové však na stavební a záchranné práce nyní nemají dost peněz, řekl ČTK starosta TJ Sokol Brandýs nad Orlicí Petr Řehák.

"Odhad nákladů zatím nemáme. Jednáme s firmou, která by nám udělala alespoň předběžný rozpočet na střechu, abychom věděli, o jakou sumu se vlastně jedná. Bude potřeba nová krytina a oprava vazby, odhadujeme to na několik milionů korun," uvedl Řehák.

Protože se budova nevytápí, což ještě zvyšuje škodlivé účinky vlhkosti, může se v sokolovně cvičit jen od jara do podzimu. V zimě si musí sokolové pronajímat jiné prostory. V Brandýse také schází prostor, kde by bylo možné pořádat kulturní akce jako například plesy či různé komornější koncerty a představení.

Tělovýchovná jednota si chce nejdříve pořídit výměr potřebný pro přípravu projektu oprav a stavební průzkum. Souhlasné stanovisko památkářů už získala. Dalším krokem by měla být žádost o dotaci z ministerstva kultury a Pardubického kraje, část peněz by mohlo poskytnout město, něco i Sokol. První část rekonstrukce by mohla začít příští rok.

Budova je od roku 1995 chráněnou kulturní památkou. Stavba na složitém půdorysu z roku 1890 vznikla jako vila Ludmila v romantickém historizujícím slohu. Zachovaly se i prvky v interiéru, například dvě spirálovitá schodiště se zábradlím, nástropní obraz ve vstupní hale nebo velké zrcadlo v ozdobném rámu. V průčelí objektu je umístěna socha svaté Ludmily. Sokol objekt získal v roce 1925 a mírně upravil pro své potřeby.