Cime 2 kvartál 2024

Sochy na Čechově mostu v Praze budou moci chrlit vodu a oheň, ukázal průzkum

Praha 7. května (ČTK) - Bronzové sochy na pilířích Čechova mostu v Praze budou moci chrlit vodu a oheň, jako tomu pravděpodobně bylo v dobách, kdy most přes Vltavu vznikal. Ukázal to průzkum vnitřku soch, který provedla firma Technologie hlavního města Prahy (THMP). Kamery odhalily v sochách světlonošek původní rozvody plynu, sdělil ČTK mluvčí městské společnosti THMP Martin Drozd. Kvůli případnému zprovoznění technologií se sochy budou muset opravovat. Most byl zprovozněn v roce 1908.

"Most je chráněnou technickou památkou, proto musíme nejdříve shromáždit dostatek informací pro Národní památkový ústav či městské památkáře a navrhnout způsob potenciální obnovy. Usoudili jsme, že nejvhodnější cestou bude začít endoskopickým průzkumem a pátráním po zbytcích produktovodů uvnitř soch," uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Kamerový průzkum vnitřku soch, který měl odhalit původní technologie, provedla firma THMP v polovině dubna. Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka k němu firma přistoupila mimo jiné kvůli tomu, že o přesném fungování technologií nebylo v historických záznamech dost informací.

Nyní průzkum ukázal, že v sochách, které mají podobu ženských světlonošů, jsou části původních rozvodů plynu. Potrubí je umístěno v části ramen soch a podle Jílka jsou rozvody poměrně zachovalé. Naopak ve vnitřní části hyder se vodovodní potrubí najít nepodařilo. Obnovení rozvodů, které umožní efekty z doby, kdy most přes Vltavu vznikal, je ale možné. Umožní to to, že u obou typů soch jsou jejich vnitřní části volně přístupné a průchozí, dodal Jílek.

Nové rozvody plynu a vody by se podle předsedy představenstva THMP měly doplňovat při rekonstrukci slavnostního osvětlení, které se na mostě nachází. Na mostě budou LED svítidla, která budou technici THMP schopni řídit dálkově. Slavnostní osvětlení, zahrnující 235 svítidel, by mělo nově sloužit jako symbol při významných událostech. Náklady na modernizaci osvětlení a restauraci soch budou asi 16,5 milionu korun, avizoval loni radní Jan Chabr (TOP 09).

Čechův most byl postaven v letech 1906 až 1908 podle návrhu architekta Jana Kouly. Most dlouhý 169 metrů spojuje Staré Město a Holešovice. Má tři oblouky příhradové konstrukce na dvou pilířích a bohatou výzdobu, kterou tvoří bronzové plastiky či reliéfy. Most je od roku 1958 památkově chráněn.