Komatsu potřebu bagr

Sněmovní výbor nedoporučil zamítnout odklad části nového stavebního zákona

Praha 5. května (ČTK) - Sněmovní výbor pro veřejnou správu dnes nepodpořil návrh na zamítnutí vládní novely, která o rok odkládá klíčové pasáže nového stavebního zákona. Naopak podpořil svůj dřívější návrh, který znamená půlroční odklad digitalizace stavebního řízení, a to až na 1. leden 2024. Nepodpořil ani několik dílčích úprav poslance ANO Martina Kolovratníka, které se týkaly hlavně územního plánování. Stojí to v usnesení výboru. Sněmovna by mohla o odkladu hlasovat již v příštím týdnu.

Nový stavební zákon schválila Sněmovna loni. Plné účinnosti má nabýt 1. července 2023, ale již od počátku letošního roku začaly platit některé pasáže, které měly umožnit vznik nové stavební správy pod státem. Vláda chce ale o rok vznik části státní stavební správy odložit a část úřadů ponechat pod obcemi.

S návrhem zamítnout tento vládní návrh přišla ve druhém čtení předsedkyně výboru a dřívější ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Na dotaz ČTK dnes řekla, že vládní předloha je legislativní paskvil a že na problémy v aplikační praxi upozorňovala i Legislativní rada vlády. Návrh je podle ní navíc částečně retroaktivní, protože odkládá již účinná ustanovení.

Předseda legislativní rady Michal Šalomoun (za Piráty) minulý týden ve Sněmovně řekl, že účinnost zákona se posouvá jen tam, kde to je možné. Tam, kde už zákon účinný je, se podle něj v přechodném období na stanovenou dobu pozastaví účinky zákona. Nezasáhne to podle něj do ničích práv a nedotkne se to ani stavebníků, ani úředníků, uvedl.

Výbor dnes nedoporučil schválit návrhy poslance Kolovratníka, který mimo jiné navrhoval, aby se statutární města i Praha mohly v odůvodněných případech odchýlit od požadavků stanovených na strukturu a grafické vyjádření standardizovaných částí územně plánovací dokumentace. Navrhoval také, aby všechna statutární města mohla mít své stavební předpisy, které by se mohly odchýlit od celostátní úpravy.

Podle schválené a zatím platné podoby stavebního zákona mají stavební úřady při městech a obcích přejít pod Nejvyšší stavební úřad, který bude organizovaný do krajských stavebních úřadů po vzoru například finanční správy. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) minulý týden uvedl, že vládní novela odkládající klíčové pasáže zabrání kolapsu stavebního řízení. "Ten by nastal důsledkem destrukce smíšeného modelu veřejné správy. Rušíme zbytečnou a předraženou úplně novou soustavu krajských stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem," uvedl Bartoš. Bývalá vláda si naopak od nového zákona slibovala rychlejší a jednodušší stavební řízení.