Sněmovna schválila úpravu posuzování staveb ze strany hasičů

Praha (ČTK) - Zákon o požární ochraně zřejmě upřesní rozsah dokumentů, které posuzuje Hasičský záchranný sbor při povolování staveb v rámci výkonu státního požárního dozoru. Počítá s tím poslanecká novela zákona o požární ochraně, kterou dnes ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila Sněmovna. Návrh podepsalo pět koaličních poslanců a jeden z opozičního hnutí ANO. Vláda s předlohou vyslovila souhlas. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Předkladatelé uvádějí, že zákon o požární ochraně doznal při přijímání nového stavebního zákona a souvisejících změn zákonů řady změn. Letos však Sněmovna schvalovala novelu stavebního zákona, která odkládala účinnost některých změn a měnila úpravu stavební správy, a spolu s tím schvalovala i související změny v dalších zákonech. Podle předkladatelů však nastal legislativní omyl, protože změnový zákon zrušil i úpravu dokumentace a jiných podkladů posuzovaných v rámci státního požárního dozoru v postupech podle stavebního zákona.

Návrh poslanců pak nemá za cíl změnu nebo rozšíření pravomocí Hasičského záchranného sboru České republiky a nepřesahuje ani nenarušuje oblast, kterou zákonodárce zamýšlel svěřit do kompetence tohoto orgánu, stojí v důvodové zprávě. Poslanci také ujišťují, že návrh nemá dopad na státní rozpočet.

Ministerstva vyslovila v připomínkovém řízení vesměs kladná stanoviska. "Nyní předložený návrh stanoví výčet stavební dokumentace, která podléhá výkonu státního požárního dozoru, a to v souladu s novým stavebním zákonem. Navrhované změny zákona o požární ochraně neztěžují žádným způsobem pozici stavebníků, ani nepředstavují komplikace pro výstavbu," uvedlo například ministerstvo vnitra.