Komatsu potřebu bagr

Sněmovna bude schvalovat zjednodušení pravidel u příspěvku na bydlení

Praha 24. června (ČTK) - Sněmovna bude dnes schvalovat vládní předlohu o zjednodušení pravidel u příspěvku na bydlení a o změnách v dávce mimořádné pomoci a v čerpání rodičovské. Opoziční hnutí ANO a SPD zřejmě neprosadí pozměňovací návrhy, které by zvýšily celkovou částku rodičovského příspěvku a zakotvily jeho pravidelnou valorizaci. Předloha je jediným bodem navrženého programu mimořádné schůze.

Příjemci příspěvku na bydlení by podle novely museli dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku, nikoli každého čtvrt roku jako doposud. Dávku by měly úřady přiznávat na dobu neurčitou a lidé by o ni nemuseli žádat každý rok znovu.

Vládní předloha dále předpokládá, že rodiče s nízkými výdělky by si mohli zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýš 10.000 korun na až 13.000 korun. Hnutí ANO navrhlo růst základní celkové částky rodičovského příspěvku z 300.000 Kč na 400.000 korun. Podle pozměňovacího návrhu hnutí SPD by se částka měla zvýšit na 360.000 korun. Sociální výbor tyto úpravy nepodpořil.

Dávku mimořádné okamžité pomoci, která patří mezi podpory v hmotné nouzi, by podle vládní novely mohli nově pobírat i lidé, jimž by kvůli nedostatku peněz hrozila ztráta bydlení nebo by zůstali bez základních potřeb. Celková částka v jednom roce by neměla překročit dvacetinásobek životního minima, teď tedy 85.000 korun. U jednorázové dávky by se posuzoval příjem žadatele a jeho blízkých nejen za daný měsíc, ale i za předchozí tři měsíce, což má zabránit spekulování.