Cime 2 kvartál 2024

Sněmovna asi upraví povinné informování o spotřebě tepla aspoň jednou za měsíc

Praha 27. září (ČTK) - Časté poskytování informací z dálkových odečtů tepla a teplé vody v bytech Sněmovna zřejmě schválí. Patrně ale upraví vymezení měřičů, z nichž by měli uživatelé bytů dostávat údaje o spotřebě alespoň jednou za měsíc. O vládní novele, která vychází z unijní směrnice, bude dolní komora hlasovat zřejmě v říjnu.

Sněmovna pravděpodobně podpoří úpravu zpravodaje Jiřího Havránka (ODS), podle které budou muset do konce roku 2026 informovat měsíčně o spotřebě pouze ti poskytovatelé služeb, kteří už budou mít instalovány měřiče s možností odečtu na vzdálenost větší než 250 metrů. Od roku 2027 se bude povinnost týkat údajů z měřičů, k jejichž odečtu není nutný přístup do jednotlivých bytů nebo nebytových prostor. Od tohoto roku budou muset být měřiče s dálkovým odečtem podle energetického zákona ve všech bytových domech.

Poslanci budou hlasovat také o pozměňovacím návrhu Kláry Dostálové (ANO) a Havránka, který by zrušil povinnost poskytovatele služeb informovat uživatele bytu každý měsíc o zpřístupnění údajů o spotřebě. Stačilo by to jen jednou. Dostálová také navrhuje odložit zavedení každoměsíčního informování o spotřebě o dva roky na rok 2025. Výbor pro veřejnou správu chce roční odklad.

Opoziční poslanci stejně jako zástupci pronajímatelů bytů a nájemníků varují před tím, že s novou informační povinností vzrostou náklady na administrativu. Poslankyně ANO Eva Fialová dnes hovořila o 800 korunách na byt ročně, přičemž údaje o spotřebě si podle ní může každý zjistit na měřidlech sám. "Kdo si chce hlídat svou spotřebu, dělá to již teď," uvedla.

Důvodová zpráva k novele zvýšení administrativních nákladů poskytovatelů služeb, jako jsou společenství vlastníků jednotek a vlastníci bytových domů včetně bytových družstev, předpokládá. Jejich promítnutí do cen služeb ale nebude podle předlohy možné. Náklady bude podle zdůvodnění provázet zavádění systému informujícího uživatele i měsíční zasílání informací elektronickou formou. Zpoplatněno bude moci být podle novely jen listinné informování dopisem.

Údaje budou moci poskytovatelé zpřístupňovat podle předlohy také dálkově prostřednictvím internetu na heslo a aktualizovat je tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožní. Uživatele bytů nebudou muset informovat o spotřebě tepla za období, v němž je nedodávali.