husqvarna

Sněmovna asi schválí úpravy vzniku společenstev vlastníků bytů

Praha 22. května (ČTK) - Vládní novelu, která upravuje vznik společenství vlastníků bytů v původně čistě družstevních domech, Sněmovna pravděpodobně schválí. Norma má odstranit nedostatky, které způsobila dřívější poslanecká změna zákona. Novelu dnes poslanci poslali do závěrečného kola schvalování.

Dolní komora by ve vládní předloze mohla mimo jiné vyjasnit splácení závazků z úvěrových smluv, která uzavřela bytová družstva. Doporučil to jak poslanec a místopředseda ODS Martin Kupka, tak ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Dříve vznikala společenství ze zákona poté, co družstevní podíl v domech klesl pod čtvrtinu. Minulá poslanecká úprava stanovila tento podíl na polovinu. Nepamatovala ale na situace, kdy v domech klesl družstevní podíl pod polovinu už před její účinností, ale nebyl nižší než čtvrtina.

Některá družstva se kvůli této změně ocitla podle vlády v právním vakuu. Rejstříkové soudy tak odmítají zapsat společenství vlastníků z podnětu družstev a katastrální úřady blokují jakékoli převody bytů.

Nynější novela by měla tento stav přechodným ustanovením napravit. Také družstvu uloží svolat shromáždění vlastníků bytů k založení jejich společenství do roka od účinnosti předlohy, která se předpokládá od září.

Ke schválení stanov společenství bude nadále nutný souhlas většiny hlasů vlastníků bytů přítomných na shromáždění. Nebude ale podle novely potřebná jejich stoprocentní účast. K rozhodování bude stačit přítomnost vlastníků, kteří mají většinu všech hlasů.