Komatsu potřebu bagr

SmVaK Ostrava zlikvidovaly na Karvinsku nevyužívaný areál Holotovec

Petřvald (Karvinsko) 1. července (ČTK) - Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) zlikvidovala nevyužívaný vodárenský areál Holotovec v Petřvaldě na Karvinsku. Zdemolovala bývalou úpravnu vody i objekty čerpací stanice, zemních vodojemů, jímek a bývalého prameniště a následně místo upravila a vrátila přírodě. Práce přišly na 2,7 milionu korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Provoz místních zdrojů podzemní vody v podobě čtyř studní, čerpací stanice a úpravny vody začal v areálu Holotovec v roce 1912. Kvůli nevyhovující kvalitě vody byla tamní vodárenská infrastruktura v roce 1994 odstavena z provozu a oblast, kterou zásobovala, se přepojila na páteřní systém Ostravský oblastní vodovod. Odstranění areálu ale dříve bránily tehdejší vlastnické poměry.

Srdcem areálu byla rozlehlá cihlová budova úpravny vody a čerpací stanice. První vodojemy tam byly vybudovány v roce 1912, další v roce 1926. "Jímací objekty z konce 40. let minulého století měly kruhový tvar, byly vyzděny z cihel a měly železobetonovou kopulovitou střešní konstrukci. Všechny budovy, navíc vybudované na pozemcích nepatřících SmVaK Ostrava, byly ve zchátralém, zdevastovaném až havarijním stavu," uvedl Síbrt.

Podnik úpravnu a vodojemy vyboural zhruba metr pod úroveň okolního terénu. Místo zasypal vybouraným materiálem, který byl upraven a rozdrcen podle požadavků na životní prostředí. Terén byl pak zavezen zeminou a ornicí.

"Během stavby bylo po dohodě se správcem drobného vodního toku, kterým jsou Lesy ČR, zrušeno zatrubnění z betonových trub, čímž bylo ve velké části obnoveno jeho přirozené koryto se zpevněním břehů lomovým kamenem a stabilizací dvojicí dnových prahů," uvedl generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

SmVaK Ostrava patří mezi největší vodárenské firmy v zemi. Vodu firma dodává více než 700.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.