husqvarna

SmVaK Ostrava dokončily 1. část modernizace přivaděče důležitého pro jih Ostravy

Ostrava 16. listopadu (ČTK) - Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) dokončila první etapu modernizace přivaděče Záhumenice - Bělá, který je důležitý pro dodávky pitné vody do jižní části Ostravy. Náklady na dokončenou část stavby činily 32 milionů korun. Na jaře budou práce pokračovat. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Přivaděč Záhumenice - Bělá funguje více než 50 let a je součástí Ostravského oblastního vodovodu, který je páteřním systémem pro výrobu a distribuci pitné vody v regionu. Má profil 500 milimetrů a je dlouhý 10.440 metrů.

"Za několika desítek let spolehlivého fungování ztratilo ocelové potrubí vnitřní protikorozní ochranu. Z provedených průzkumů také vyplývá, že v důsledku pokračující koroze mají v některých místech stěny pouze 50 procent původní tloušťky. Proto bylo nezbytné přistoupit k jeho modernizaci," uvedl Síbrt.

Aktuálně vodohospodáři dokončili první část stavby, více než tříkilometrový úsek mezi vodojemem ve Staré Bělé a odběrným místem pro Proskovice. Na jaře se bude pokračovat další částí až k přemostění Odry.

"Součástí stavby je také rekonstrukce armaturní komory areálu vodojemů, která bude hotova do konce roku. Ta umožní operativnější manipulaci pro zásobování Ostravy-jihu pitnou vodou," uvedl mluvčí.

SmVaK Ostrava patří mezi největší vodárenské firmy v zemi. Vodu firma dodávají lidem zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také v části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.