Šluknov nabízí parcely k prodeji, zatím o ně není velký zájem

Šluknov (Děčínsko) 9. listopadu (ČTK) - Do 7. prosince mohou zájemci podat nabídku k odkoupení stavebních parcel ve Šluknově na Děčínsku. Město má okolo 5700 obyvatel. Jednu parcelu město prodalo už v září, o dalších 11 pozemků nabídnutých 10. října zatím nikdo zájem neprojevil. Martin Chroust z odboru rozvoje a životního prostředí ČTK řekl, že město přivedlo inženýrské sítě k 29 parcelám. Když se pozemky prodají, vznikne u nich ještě příjezdová komunikace. V součtu za provedené úpravy radnice zaplatila odhadem 15 milionů korun.

Město má v plánu vybudovat téměř 60 parcel pro stavbu rodinných domů. S výstavbou počítala radnice už v roce 2009, kdy byl zpracován nový územní plán. Pozemky město postupně buduje na louce nedaleko rybníku Zezulák. Původně měl být v prostoru vystavěn jižní obchvat města, proto lokalita dostala název Jihozápad. V první polovině roku 2021 tehdejší starostka Eva Džumanová (STAN) uvedla, že zájem o výstavbu domů je ze strany místních velký. Radnice reagovala také na rostoucí počet obyvatel, kteří se do města stěhují kvůli práci v nedalekém Německu.

Se zvýšením úrokových sazeb u hypoték a zdražením stavebnin či energií zájem o vlastní bydlení ve Šluknově zřejmě ochladl. "Situace se zhoršila s materiály, řemeslníky, finanční situace lidí, hypotéky, a proto jsme se rozhodli rozdělit těch 12 parcel, tam se dá případně vybudovat ucelená komunikace," doplnil Chroust. Pokud se parcely prodají všechny, půjde do prodeje zbylých 17 pozemků, jinak se nabídnou volné parcely z první etapy znovu. Město počítá také s variantou, že se zbytek parcel neprodá a se stavbou domu začne majitel první prodané parcely. V tom případě i tak vznikne u pozemků komunikace.

Pokud bude mít zájem o odkup jednoho pozemku víc zájemců, bude vybrán ten, který nabídne vyšší částku. Minimální požadované nabídkové ceny se pohybují podle velikosti pozemku, které mají rozlohu od 651 m2 do 1067 m2, od 339.000 korun do 555.000 korun za metr. Většina pozemků má výměru mezi 800 až 900 m2. "Ještě mají skoro měsíc a nabídky se většinou podávají těsně před vypršením lhůty. Teď je to tak, že se občas někdo zeptá, ale žádnou konkrétní nabídku nemáme," informoval ČTK vedoucí odboru správy majetku Petr Masopust. Nabídky mohou podat zájemci osobně nebo poštou v písemné formě a v dobře zapečetěných obálkách.