Komatsu potřebu bagr

Slovenský průmysl v lednu zpomalil tempo růstu, stavebnictví mírně vzrostlo

Bratislava 10. března (zpravodaj ČTK) - Produkce slovenského průmyslu se v lednu třetí měsíc v řadě zvýšila, tempo meziročního růstu ale zpomalilo. V úvodu letošního roku nepatrně rostly i výkony stavebnictví, které loni v prosinci klesly. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

Produkce slovenského průmyslu v lednu v meziročním srovnání stoupla o 3,1 procenta po prosincovém růstu o 8,9 procenta. Výkony sektoru ovlivnil pokles v dodávkách elektřiny a plynu o 4,7 procenta a také nižší výroba dopravních dopravních prostředků, kde pokles činil 2,2 procenta. Právě automobilový průmysl, který už loni čelil výpadku dodávek polovodičových součástek, patří k hlavním motorům ekonomiky země.

Loni produkce slovenského průmyslu vykázala dvouciferné tempo růstu a dostala se na úroveň před vypuknutím epidemie covidu-19.

Výkony slovenského stavebnictví letos v lednu stouply o 0,3 procenta oproti stejnému období loňska, kdy kvůli dopadům koronavirové nákazy o šestinu klesly. Lepšího výsledku dosáhlo odvětví díky vyššímu objemu prací v cizině, domácí stavební produkce klesla.