Cime 2 kvartál 2024

Slovenský průmysl v červenci prohloubil pokles, stavebnictví se vrátilo k růstu

Bratislava 9. září (zpravodaj ČTK) - Tempo meziročního poklesu produkce průmyslu na Slovensku se v červenci prohlubilo na 6,4 procenta z 5,7 procenta v červnu. Stavebnictví se vrátilo k růstu. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad.

"Zpomalení se projevilo ve většině průmyslových odvětví, do plusu se dostala jen třetina z nich. Rozhodující výroba aut byla mírně v plusu, ale to nedává mnoho optimismu k hodnocení prvního prázdninového měsíce, kdy se projevuje i vliv meziroční změny dovolených u velkých producentů," napsali statistici.

K poklesu průmyslu přispěla hlavně nižší produkce v dodávkách elektřiny, plynu a páry, ve výrobě kovů a kovových konstrukcí a ve výrobě počítačů a elektroniky.

Slovensko se v EU řadí k nejprůmyslovějším zemím. Za prvních sedm měsíců letošního roku průmyslová produkce v zemi klesla proti loňsku o 3,7 procenta.

Český průmysl v červenci zpomalil meziroční růst na 0,8 procenta z červnových 2,7 procenta.

Výkony slovenského stavebnictví v červenci stouply proti loňsku ve stálých cenách o 1,8 procenta po revidovaném poklesu o 3,9 procenta v červnu. K obratu přispěl třetinový nárůst hodnoty prací stavebních firem v zahraničí.

V České republice stavební výroba v červenci meziročně reálně klesla o 2,7 procenta. V červnu podle zpřesněných údajů o 1,5 procenta vzrostla.