Komatsu potřebuju Bagr

Slovenský průmysl klesl už jen mírně, stavebnictví propadlo

Bratislava 10. listopadu (zpravodaj ČTK) - Výkony slovenského průmyslu v září už jen mírně zaostaly za stejným obdobím loňského roku, stavebnictví naopak prohloubilo propad a zaznamenalo nejhoršího výsledky za poslední téměř čtyři roky. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Oba sektory letos negativně ovlivnily dopady pandemie.

Tempo meziročního poklesu produkce průmyslu se v září zmírnilo pátý měsíc po sobě, a to na 0,2 procenta po zpřesněném poklesu o 0,9 procenta v srpnu. Na jaře, po propuknutí koronavirové krize, slovenský průmysl vykázal meziroční pokles o více než 40 procent. Za první tři čtvrtletí letošního roku průmysl klesl proti loňsku o 12,7 procenta.

Slovensko se v EU řadí k nejprůmyslovějším zemím, hlavním motorem hospodářství v době předchozího ekonomického růstu byla výroba automobilů. Sektor dopravních prostředků se v září vrátil k růstu.

Produkce stavebnictví na Slovensku v září prohloubila tempo meziročního propadu, a to na 22,1 procenta z poklesu o 19,2 procenta v srpnu. Sektor tak zaznamenal nejhorší výsledek od října 2016. Slovenské stavebnictví klesá nepřetržitě od letošního března a za první tři čtvrtletí se stavební produkce snížila meziročně o 11,9 procenta.