husqvarna

Slovensko zahajuje projekt podpory nájemního bydlení, zatím počítá s 40.000 byty

Bratislava 14. července (zpravodaj ČTK) - Slovenská vláda má od mezinárodních skupin předběžný příslib na financování přibližně 40.000 nájemních bytů, řekl dnes novinářům vicepremiér Štefan Holý. Projektem podpory nájemního bydlení chce stát pomoci vybraným skupinám obyvatel, činže by měla být nižší proti komerčnímu nájmu. Podrobnosti ještě stanoví vláda. Slováci dosud zejména kupovali byty a domy, jejichž ceny stoupají na nová maxima. V posledním období také rostou úrokové sazby z hypotečních úvěrů.

Slovensko dříve schválilo zvláštní zákon na podporu nájemního bydlení, na jehož základě se na tyto stavby bude uplatňovat pětiprocentní sazba daně z přidané hodnoty (DPH) místo obvyklé sazby 20 procent. Investoři získají garanci ohledně pravidel nájemního bydlení na dobu 25 let.

"Už dokážeme říct, že činže vycházejí v závislosti na regionu o 30 až 40 procent nižší proti komerčnímu nájmu. Máme dostatek partnerů, kteří projevili zájem o účast v tomto systému, máme i finanční krytí na výstavbu nájemních bytů," řekl Holý.

Čtyři firmy, mezi nimi například Vienna Insurance Group (VIG) se zkušenostmi s provozem nájemního bydlení v Rakousku, předběžně slíbily vyčlenit do slovenského projektu celkem šest miliard eur (146 miliard Kč). Pro případ dohody bude smlouvy s investory schvalovat vláda.

"Toto nájemní bydlení děláme pro lidi, kteří mají stále větší problém s náklady na bydlení a se zdražováním hypoték,“ řekl ministr sociálních věcí Milan Krajniak. Dodal, že stát bude zjišťovat zájem o nájemní byty například mezi zaměstnanci v sociální sféře a učiteli. Podmínky ohledně nároku na nájemní byt stanoví vláda.

Na Slovensku se ročně postaví kolem 20.000 bytů, tento údaj zahrnuje i byty v rodinných domech. Obyvatelé nemovitosti obvykle kupují do osobního vlastnictví, trh s regulovaným nájemným není v zemi rozvinutý. Ceny bytů na Slovensku dlouhodobě stoupají, což spolu s růstem úrokových sazeb hypotečních úvěrů komplikuje části zájemců plány na pořízení bytu.