husqvarna

Slovensko vypsalo tendr na dokončení rozestavěné dálnice

Bratislava 31. ledna (zpravodaj ČTK) - Slovensko vypsalo soutěž na dokončení stavební části rozestavěného úseku dálnice D1 na severu země, jehož součástí bude i nejdelší dálniční tunel v zemi. Oznámil to dnes správce slovenských dálnic NDS, který hodnotu zakázky odhadl na 260,9 milionu eur (6,5 miliardy korun). Vypsání tendru následuje poté, co Slovensko loni v březnu kvůli pomalému postupu prací ukončilo spolupráci s konsorciem italské stavební firmy Salini Impregilo a slovenské společnosti Dúha, které zakázku na budování zmíněného dálničního úseku získalo v roce 2014.

Rozestavěná dálnice na trase Lietavská Lúčka-Višňové-Dubná Skala v délce 13,5 kilometru, včetně zhruba 7,5 kilometru dlouhého tunelu, zlepší dopravu u Žiliny. Motoristé tam nyní například při jízdě do Vysokých Tater využívají stávající silnici první třídy, kde se pod hradem Strečno často vytvářejí dopravní zácpy.

Tendr na dokončení úseku dálnice D1 u Žiliny, který patří na Slovensku k největším infrastrukturním zakázkám za poslední léta, NDS rozdělila na čtyři části. Největší z nich je právě zahájená soutěž, jejíž vítěz dobuduje tunel Višňové a vnější trasu včetně mostů a samotné vozovky. NDS chce vybrat a podepsat smlouvu s vítězem tendru do konce letošního roku tak, aby dálnice byla postavena do konce roku 2023. To je nejzazší termín pro bezproblémové čerpání peněz z evropských fondů na spolufinancování tohoto projektu.

NDS vybere z přihlášených zájemců o zakázku nejméně čtyři uchazeče, z nichž pak v rámci soutěžního dialogu vzejde vítěz. Cena bude mít při hodnocení nabídek méně než poloviční váhu, z dalších tří kritérií bude nejvýznamnější přislíbený termín otevření úseku dálnice s váhou 35 procent.

Po tendru na stavební práce bude následovat soutěž na výběr dodavatele technologií tunelu, dále na vybudování střediska údržby, jakož i odpočívadla. Spolu s částkou 170 milionů eur (4,3 miliardy korun), které stát vyplatil původním stavitelům, by celý úsek měl nově přijít na 515 milionů eur (13 miliard korun).

Konsorcium Salini Impregilo-Dúha v původním tendru uspělo s nabídkou v hodnotě 410 milionů eur (10,3 miliardy Kč). Dvě levnější nabídky v soutěži předložily konsorcia kolem předních stavebních firem Skanska a Doprastav, které ale slovenské úřady kvůli jejich dřívější účasti v kartelu vyloučily ze soutěže.