Cime 2 kvartál 2024

Slovensko podepsalo se Skanskou smlouvu na dostavbu dálnice a tunelu

Bratislava 23. dubna (zpravodaj ČTK) - Slovensko dnes podepsalo se stavební skupinou Skanska smlouvu na dokončení rozestavěné dálnice D1 včetně téměř 7,5 kilometru dlouhého tunelu na severu země. Dostavba úseku, který se řadí k největším infrastrukturním zakázkám v zemi za poslední roky, výrazně zlepší dopravu zejména při tranzitu od Žiliny dál na východ země a také v opačném směru. V soutěži o tuto zakázku neuspěla skupina Metrostav ani konsorcium kolem společnosti Strabag.

"Je absurdní, je zarážející, je nevysvětlitelné, že tato země za 30 let nebyla schopna spojit západ a východ Slovenské republiky," řekl u příležitosti podpisu smlouvy slovenský ministr dopravy Andrej Doležal. Dodal, že po stávající silnici, které v budoucnosti uleví budovaná dálnice, jezdí denně 27.000 vozidel, z toho pětina je nákladních.

Skanska předložila nabídku s cenou téměř 255 milionů eur (6,6 miliardy Kč). Cena měla v hodnocení menší než poloviční váhu, jedním z dalších kritérií byl i termín dostavby. Dílo by mělo být hotovo do konce roku 2023, aby Bratislava mohla na projekt bez problémů využít peníze z evropských fondů. Skanska i slovenští politici dokončení stavby v plánovaném termínu označili za reálné. Stát hodnotu zakázky odhadoval zhruba na 261 milionů eur (6,8 miliardy Kč).

"Počet lidí, který by zde měl ve špičce dělat, je na hranici 500 až 600. Je to tlak termínu, který je šibeniční, ale zvládnutelný," řekl generální ředitel společnosti Skanska SK Miroslav Potoč. Průběh prací by mohl zkomplikovat technický stav rozestavěného díla. Nová dálnice propojí už postavené dálniční úseky.

Nového zhotovitele rozestavěného dálničního úseku na trase Lietavská Lúčka-Višňové-Dubná Skala v délce 13,5 kilometru Slovensko hledalo vzhledem k tomu, že předloni ukončilo spolupráci s původním stavitelem. Konsorcium italské stavební firmy Salini Impregilo a slovenské společnosti Dúha čelilo výtkám úřadů z pomalého postupu prací. Skanska se před lety zapojila i do původního tendru na vybudování zmíněného úseku, úřady ji ale tehdy kvůli její dřívější účasti v kartelu ze soutěže vyloučily.

Po tendru na stavební práce bude následovat výběr dodavatele technologií tunelu, dále firmy na vybudování střediska údržby, stejně jako odpočívadla. Spolu s částkou 170 milionů eur (4,4 miliardy Kč), kterou stát vyplatil původním stavitelům, by celý úsek měl nově přijít asi na půl miliardy eur (13 miliard Kč). Konsorcium Salini Impregilo-Dúha v původní soutěži uspělo s nabídkou v hodnotě 410 milionů eur (10,7 miliardy Kč).