husqvarna

Slovenské stavebnictví v únoru zpomalilo tempo růstu, to ale zůstalo nadprůměrné

Bratislava (zpravodaj ČTK) - Výkony slovenského stavebnictví v únoru po zohlednění inflace zpomalily tempo meziročního růstu na 9,2 procenta z 15,4 procenta v lednu, kdy odvětví zaznamenalo nejlepší výsledek za posledních pět let. Údaje o vývoji stavební produkce poskytl dnes ČTK slovenský statistický úřad. V České republice stavebnictví ve druhém letošním měsíci kleslo.

Objem stavebních prací v únoru na Slovensku činil 434 milionů eur (10,2 miliardy Kč) a v meziročním srovnání reálně stoupl druhým nejvyšším tempem od roku 2018. Odvětví přitom vykazovalo růst třetí měsíc v řadě.

K růstu stavebnictví přispěla hlavně nová výstavba. Z hlediska typu výstavby až o pětinu v únoru proti loňsku stouply práce na inženýrských stavbách, mezi které se řadí také budování dálnic.

V souhrnu za první dva měsíce letošního roku výkony slovenského stavebnictví reálně vzrostly o 12 procent. Loni slovenské stavebnictví rostlo nepatrně o 0,1 procenta po dvouprocentním poklesu v roce předchozím.

Stavební výroba v Česku v únoru klesla meziročně o 4,3 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 3,7 procenta. K poklesu podle Českého statistického úřadu přispělo nepříznivé počasí a vysoká srovnávací základna.