Komatsu potřebu bagr

Slovenské stavebnictví v únoru rostlo dvouciferně, loňské ztráty nesmazalo

Bratislava 12. dubna (zpravodaj ČTK) - Výkony slovenského stavebnictví v únoru meziročně stouply dvouciferným tempem, loňský propad produkce sektor ale stále nesmazal. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad. Letos roste také české stavebnictví.

Produkce slovenského stavebnictví dosáhla v únoru 351,3 milionu eur (8,6 miliardy korun). Oproti stejnému období loňska se po očištění o inflaci zvýšila o 13,3 procenta po nepatrném růstu o 0,3 procenta v lednu.

Vývoj sektoru ve sledovaném období byl sice nejlepší za poslední čtyři roky, stavebnictví ale pouze dobíhalo ztráty z loňska. V únoru 2021 jeho výkony klesly meziročně o více než pětinu.

K nynějšímu růstu slovenského stavebnictví přispěly například práce na výstavbě budov, jakož i na inženýrských stavbách, které zahrnují také budování dálnic. Stouply rovněž výkony slovenských stavebních firem v zahraničí.

V Česku stavební výroba v únoru zrychlila meziroční růst na 18,9 procenta z lednových 6,4 procenta.

Na Slovensku se stavebnictví na celkovém počtu pracovníků podílí necelou desetinou, z hlediska zaměstnanosti je třetím největším odvětvím. V uplynulých třech letech výkony sektoru klesaly.