Cime 2 kvartál 2024

Slovenské stavebnictví podle analýzy klesne i letos, mírně poroste v roce 2023

Bratislava 16. května (zpravodaj ČTK) - Slovenské stavebnictví letos mírně klesne, v příštím roce by se odvětví mohlo vrátit k nepatrnému růstu. Vyplývá to z nejnovější analýzy poradenské společnosti CEEC Research, o které firma informovala ČTK. Do studie se zapojilo zhruba sto stavebních podniků a přibližně stejný počet projekčních firem.

"Letos očekávají stavební společnosti pokles trhu o 2,3 procenta. V příštím roce ale už počítají s mírným růstem, a to o 0,4 procenta. Krize tedy už na stavební sektor dopadla, ale podle dotazovaných ředitelů stavebních společností se bude situace postupně stabilizovat," uvedla CEEC Research.

Větší letošní propad očekávají firmy, které se zabývají inženýrskými stavbami, mezi které patří například silnice.

Dvě pětiny stavebních firem předpokládají navyšování stavu zaměstnanců, a to v průměru o osm procent. Většina (55 procent) firem počet pracovníků ponechá beze změny.

Stavební produkce na Slovensku po úpravě o inflaci v letech 2019 až 2021 klesala. Horších výsledků tak sektor zaznamenal už před vypuknutím koronavirové nákazy.

Stavební sektor v zemi ovlivnilo výraznější zdražovaní stavebních materiálů, což zasáhlo zejména firmy, které v minulosti získaly zakázky a vyšší ceny vstupů pak nemohly plně promítnout do konečné ceny budovaného díla. Slovenský úřad, který dohlíží na zadávaní veřejných zakázek, už ale vydal upřesnění ohledně postupu při uzavírání dodatků ke smlouvám v souvislosti se zdražováním vstupů.