husqvarna

Slovenské stavebnictví podle analýzy klesne dvouciferným tempem

Bratislava 6. května (zpravodaj ČTK) - Stavební firmy na Slovensku očekávají letos i kvůli dopadům koronaviru dvouciferný propad výkonů odvětví, s mírným poklesem počítají i příští rok. Dosud počítaly s nepatrným růstem sektoru. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti CEEC Research, kterou firma poskytla ČTK.

Stavební podniky předpokládají, že slovenské stavebnictví letos klesne o 12,9 procenta a příští rok o další dvě procenta. Loni stavební produkce v zemi klesla o 3,3 procenta. Spolu s poklesem odvětví firmy očekávají snížení tržeb.

"Propad ve stavebnictví v roce 2020 je dnes už zřejmý, a to jak z důvodu nepřipravenosti státních infrastrukturních projektů, tak i (kvůli) dopadům pandemie na ochotu soukromého sektoru investovat do výstavby a oprav," uvedl v analýze prezident Svazu stavebních podnikatelů Slovenska Pavol Kováčik.

Slovenský ministr dopravy Andrej Doležal v nové vládě premiéra Igora Matoviče napsal, že chce zrychlit veřejné soutěže ve svém resortu a vnést do nich větší transparentnost. "Právě nyní se ukáže, jak důležité je, aby se do soutěže zapojilo co největší množství uchazečů a aby všichni měli jistotu, že soutěž bude férová," uvedl.

Podle analýzy mají stavební firmy své kapacity vytíženy ze dvou třetin a výraznější změnu v této oblasti nepředpokládají.