Mercedes

Slovenské stavebnictví loni opět kleslo, jeho výkony se snížily o 2,1 procenta

Bratislava 11. února (zpravodaj ČTK) - Výkony slovenského stavebnictví loni znovu klesly a za obdobím před vypuknutím koronavirové krize zaostávaly už dvouciferným tempem. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. České stavebnictví se loni naopak vrátilo k růstu.

Produkce slovenského stavebnictví se loni po očištění o inflaci snížila o 2,1 procenta. Důvodem byly horší výsledky v nové výstavbě, která je hlavní složkou sektoru. Výraznějšímu propadu stavebnictví zabránily vyšší zakázky slovenských firem v zahraničí. Objem stavební produkce klesl i v posledním měsíci loňska, meziročně o 0,9 procenta.

Loni v porovnání s rokem 2019, kdy země ještě nečelila epidemii nemoci covid-19, slovenské stavebnictví kleslo o 13,3 procenta. V tomto období stavební práce na nové výstavbě klesly téměř o pětinu. Stavební produkce na Slovensku se snížila nejen loni a předloni, ale také v roce 2019.

V České republice se stavební výroba loni vrátila k růstu. Zvýšila se o 1,4 procenta po předchozím poklesu o 6,2 procenta.