Komatsu potřebu bagr

Slovenská vláda navrhla pobídky lidem, kterým stouply splátky z úvěrů na bydlení

Bratislava (zpravodaj ČTK) - Slovenská vláda navrhla zavedení pobídek těm lidem, kterým po růstu úrokových sazeb stouply splátky z úvěrů na pořízení bydlení. Novinářům to dnes řekl ministr financí Ladislav Kamenický, jehož strana Směr-sociální demokracie pomoc hypotečním dlužníkům slibovala před zářijovými parlamentními volbami. Slovenská centrální banka (NBS) v pondělí uvedla, že problémy se splácením půjček může mít jen malá část obyvatel.

V případě schválení vládního návrhu parlamentem dlužníci bank už za letošní rok získají takzvaný daňový bonus ve výši 75 procent ze zvýšených splátek úvěru na bydlení proti loňsku, maximálně 1800 eur (43.850 Kč). Podmínkou bude, aby žadatel bydlel v bytě, jehož nákup financoval z půjčky a aby neměl příliš vysoký příjem.

Kamenický uvedl, že podpora hypotečním dlužníkům přijde stát letos na 15 milionů eur (365 milionů Kč), v příštím roce to už budou desítky milionů eur. Celkově by se státní podpora na pětimilionovém Slovensku mohla vztahovat na 315.000 půjček.

Opatření má pomoci lidem, kterým skončila platnost původně dohodnutých nízkých úrokových sazeb z úvěru a po jejich přehodnocení jim stouply splátky. Zatímco ještě předloni banky na Slovensku poskytovaly hypoteční úvěry s roční úrokovou sazbou kolem jednoho procenta, letos úroková míra dosáhla už asi čtyř procent ročně.

Od příštího roku by se pak model podpory hypotečních dlužníků na Slovensku měl změnit. Vláda počítá s tím, že úřady budou v této záležitosti vyplácet příspěvek, který bude částečně rovněž kompenzovat vyšší splátky úvěru na bydlení.

Centrální banka tento týden ve své analýze uvedla, že většina dlužníků na Slovensku po zvýšení úrokových sazeb splácení úvěrů zvládá. Do budoucna by problém podle NBS mohly mít nejvíce zadlužené domácnosti.